Gabor

Významné roky a udalosti firmy Gabor 

1919

Pius Gabor zakladá obchod s topánkami a koženými výrobkami v meste Groß-Strehlitz.

1935

Pius a jeho manželka Luzie obchod rozšírili do značnej veľkosti. V obchode bolo zamestnaných 8 vyškolených predavačov. K obchodu s obuvou patrilo aj obuvníctvo s výrobou obuvi na mieru a malá výrobňa pracovnej obuvi.

1945

V posledných týždňoch 2. svetovej vojny bol obchod kompletne zničený. Pius a Luzie Gabor zahynuli. Manželia mali 5 synov. Deti, ktoré ešte zostali doma, stihli krátko predtým utiecť k príbuzným.

1946

Najstarší syn Bernhard Gabor začína v jednom baraku v meste Saalfeld (Durínsko) vyrábať pantofle zo starých pneumatík, od roku 1947 spoločne so svojím bratom Joachimom Gaborom.

1949

Bernhard a Joachim Gabor zakladajú v Barmstedte pri Hamburgu obuvnícku fabriku. Prvý šijací stroj Singer 34 získajú výmenou za otcove zlaté vreckové hodinky. Na začiatku to boli tzv. „topánky pre každého“, a skutočný obchod vo veľkom ešte nefunguje. Predávajú sa iba v najbližšom okolí. Z Ameriky firma preberá spôsob výroby tzv. California, ktorý umožňuje vyrábať bez nákladného strojového parku.

1951

Po jednom študijnom pobyte v USA zavádza Gabor do výroby - ako prvý v Nemecku - stroj na opracovanie prefabrikovaných podošiev.

1952

Postaví sa nová fabrika v Barmstedte (na August-Christen-Straße). Začína sa hovoriť o dobrej kvalite topánok od Gabora. Californie sa stanú hitom, obchodníci sa predháňajú v zálohových platbách, aby tovar dostali skôr.

1955

Californie vystrieda technológia ago, pričom nazbierané skúsenosti sa využijú pri výrobe baleríniek. Produkcia stúpla na takmer 200 000 párov ročne.

1956

Ako prvý v Nemecku použije Gabor prefabrikované podošvy v ago-technológii. To si netrúfli ani v Amerike.

1959

Expanzia: V Barmstedte sa vybuduje závod II (Nappenhorn). Je to veľmi moderná fabrika s ideálnymi pracovnými a výrobnými podmienkami. Výroba sotva stačí pokryť dopyt. Počty párov sa rozdeľujú na kontingenty.

1960

Gabor po prvýkrát ponúka podpätky s oceľovými pätníkmi. Kolekcia je kvôli vysokej kreatívnej a technickej úrovni stále žiadanejšia. A tak sa Gabor vyberie aj do Rakúska a na rieke Dráve v meste Spittal spustí výrobu. Z Rakúska má otvorenú cestu do ďalších krajín EFTA.

1961

Pre rastúci švajčiarsky trh je vo švajčiarskom meste Zug založené obchodné zastúpenie Gabor.

1964

Podľa vzoru Barmstedtu II sa v Spittali vybuduje a uvedie do prevádzky závod  I. Firma získava nové zahraničné trhy.

1966

Tento rok je zatienený predčasnou smrťou spoluzakladateľa Benharda Gabora. Ďalším výrobným miestom a novým sídlom firmy Gabor sa stáva bavorské mesto Rosenheim. 60 rodín sa sťahuje z Barmstedtu do Rosenheimu – je to exodus, ktorý v obuvníckej branži dovtedy nemal obdobu.

1969

Expanzia: V Spittali sa uvádza do prevádzky závod II. Povesť Gabora ako značky s vysokou kvalitou sa upevňuje. Dobrovoľné príspevky na sociálne zabezpečenie zamestnancov už prekročili miliónovú hranicu. V Oldenburgu/Holsteine sa zriaďuje pobočka šijacej dielne.

1970

Gabor zamestnáva 1700 pracovníkov, vyrába 18 000 topánok denne a svoje topánky dodáva do viac ako 5 000 predajní v celej Európe.

1971

Obrat prekračuje métu 100 miliónov nemeckých mariek. Produktovým radom AnaNina prináša Gabor program pohodlného nosenia. Je to predchodca terajších Gabor comfort.

1973

Expanzia: Výstavba moderného vysokoregálového skladu v Spittali. V Iráne je ako joint - venture založená Gabor Iran Shoe Company, stavia sa tam nový výrobný závod. Oficiálne otvorenie a spustenie výroby nasleduje v roku 1974.

1976

Popri Spittali a Lienzi vo východnom Tirolsku (1974) sa teraz vyrába aj vo Villachu. Gabor tam prevezme upadajúcu prevádzku Medicus a zabezpečí tým udržanie 100 pracovných miest.

1977

Zriadenie odbytových kancelárií v Amerike. Sídlom je Empire State Building v New Yorku.

1978

Obrat prekročí hranicu 200 miliónov nemeckých mariek. Viac ako 3 000 zamestnancov vyrába denne 25 000 párov topánok. V Rosenheime sa uvedie do prevádzky moderný vysokoregálový sklad.

1979

Expanzia: V Spittali sa sprevádzkuje nová výrobná a skladová hala. Udo Jürgens je hviezdnym hosťom na slávnosti pri príležitosti 30. výročia založenia firmy.

1980

Gabor prevezme americkú obchodnú sieť Prague´s a zabezpečí si tým prístup na americký trh. V štajerskom Deutschlandsbergu sa v prenajatých priestoroch začne s výrobou zvrškov. Aktivity v Iráne sú po štátnom prevrate zastavené.

1982

V Deutschlandsbergu sa oficiálne otvára vlastný závod, vo Švajčiarsku sa obsadzujú novovybudované kancelárie. Začiatok štvrtej etapy výstavby v Rosenheime: výrobná hala sa rozšíri a prepojí s vysokoregálovým skladom.

1983

Gabor začína segmentovať svoju ponuku podľa cieľových skupín. Lady Gabor sa stáva samostatným produktovým radom s vlastnými obchodnými zástupcami. Gabor v Spittali iniciuje založenie školy obuvníckych majstrov. Importy z ďalekého východu zaplavujú trh lacnou obuvou a firmám ako je Gabor robia vrásky na čele. Gabor sa tomuto tlaku vzoprie „global sourcingom“: komponenty ako napríklad zvršky sa vyrábajú v kooperáciách alebo sa hotové nakupujú z krajín s nižšími výrobnými nákladmi.

1984

Gabor zaučí viac ako 300 učňov. Každý desiaty pracovník firmy je vyučený vo vlastnom učebnom programe. Vyučenie ako prostriedok na dlhodobé získavanie dorastu nadobúda na význame.

1986

Kvôli nedostatku devíz takmer padne celý východný obchod, ktorý bol vybudovaný cez Rakúsko. Doposiaľ strmo stúpajúca krivka obratu dostáva zreteľnú priehlbinu. Trh núti firmu k ďalším presunom výroby do zahraničia. V portugalskom meste Trofa sa začína s produkciou zvrškov.

1987

S Holly Jollys Relaxing Shoes vstupuje Gabor na trh módnej voľnočasovej obuvi. CAD-technika triumfálne vstupuje do oblasti vývoja modelov. Pobočka šijacej dielne v Lienzi sa zatvára.

1990

69 percent všetkých žien vo veku medzi 14 a 64 rokov pozná Gabor. Týmto sa Gabor stáva najznámejšou značkou spomedzi firiem ponúkajúcich dámske topánky.

1991

V Portugalsku sa sprevádzkuje novopostavený závod v meste Silveiros, vedenie sa presťahuje z Trofy do Silveirosu. V Barmstedte sa k 31. 1. 1992 zatvára pôvodný výrobný závod. Počas 43 ročnej existencie sa v Barmstedte vyrobilo presne 29 724 168 párov.

1992

Gabor dostáva Cenu nemeckých kožiarskych výrobkov. Závod Spittal sa orientuje  na vyššiu organizáciu teamovej práce. Videokomunikácia cez satelit s úspechom vstupuje do Gabora. Vedú sa prvé videokonferencie. Produkcia v Deutschlandsbergu sa zastaví a závod sa zatvorí.

1994

Časť výrobnej haly v Rosenheime je prestavaná na moderné kreatívne centrum. Zavádza sa „Gaborella“ ako nový produktový rad pre nižšiu spotrebiteľskú cenovú hladinu. Neskôr sa premenuje na Gabor sport. 1. januára 1995 sa Gabor premieňa na akciovú spoločnosť.

1996

Gabor začína vyrábať na Slovensku. Položí sa základný kameň nového závodu v Bánovciach, ktorý sa do prevádzky oficiálne uvedie v roku 1997. V Liptovskom Mikuláši sa zriadi ďalšia produkcia zvrškov.

1997

Gabor sa sťahuje z amerického trhu. Realizuje sa Shop & Store Concept.

1998

Gabor je teraz už aj mužskou záležitosťou: Na trh sa uvádza kolekcia pánskych topánok. Gabor vstupuje s najvyšším obratom v Nemecku (276,1 mil. nemeckých mariek), najvyšším obratom v zahraničí (157,9 mil. nemeckých mariek) a s najvyššou produkciou v histórii podniku (6,3 mil. párov) do druhej polovice prvej storočnice podniku.

1999

Gabor oslavuje 50 rokov existencie podniku.

2001

Gabor prevezme licenciu na Camel active footvear a udelí licenciu na Gabor bags.

2003

Gabor čelí najhoršiemu prepadu dopytu od skončenia 2. svetovej vojny. Výrobné kapacity a nákladové štruktúry sa prispôsobujú klesajúcim objednávkam, výroba vzoriek sa presúva z Rosenheimu do Spittalu.

2004

Gabor udelí licenciu na prostriedky na ošetrovanie obuvi. Produkcia v Portugalsku sa koncentruje v  Silveirose, závod Trofa sa zatvára. Zmena trendu sa odzrkadľuje na zvýšenom počte objednávok.

2005

Výmena generácií: Joachim Gabor, spoluzakladateľ firmy, odovzdáva vedenie podniku svojmu synovi Achimovi a sám prechádza do dozornej rady.

2006

Zmýšľanie spotrebiteľov v duchu „lakomstvo je in“ a extrémne dlhá zima majú za následok zníženie výrobných kapacít v krajine s najvyššími nákladmi – v Rakúsku. Gabor prináša precízny koncept rozličných šírok čižmových sár. Nárast dopytu svojím účinkom pripomína výbuch bomby.

2007

Gabor prichádza na trh s detskými topánkami.

2008

Obrat (včítane príjmov z licencií) po prvýkrát prekračuje 300 mil. EUR. Ku koncu roka je v prevádzke 400 vlastných maloobchodných predajných miest.

2009

Gabor oslavuje 60. výročie svojho vzniku. Za týchto 60 rokov vyrobil a predal 233,9 miliónov párov topánok.

2010

Gabor otvoril múzeum obuvi v Rosenheime. Presunul celú výrobu vzoriek do Bánoviec nad Bebravou.

Gabor uviedol na trh rollingsoft - obuv s rolovacím efektom, ktorý zlepšuje držanie tela pri chôdzi a v stoji.

2011

Gabor dosiahol najvyššie tržby v histórii, po prvý raz viac ako 350 mil. eur.

2012

Gabor vyrobil 7,5 mil. párov (+ 1,3 mil. párov Camel), dosiahol tržby 370 mil. EUR a zamestnával 3.184 pracovníkov.

2013

Závod v Bánovciach nad Bebravou bol rozšírený o novopostavený sklad s moderným zakladacím systémom a priestormi na skladovanie recyklovateľných odpadov, popritom boli vybudované aj ďalšie parkoviská pre zamestnancov.

2014

Gabor po druhýkrát získal najvýznamnejšie ocenenie v obuvníckej brandži - Schuhkurier-Award v kategórii "najlepší výrobca/ najlepšia značka".

2015

Firma Gabor sa vyprofilovala ako spoločnosť mimoriadne podporujúca rodinu vo svojom regióne udeľovaním ceny „Lev za rodinu“.

Spoločnosť Gabor rozšírila existujúce logistické centrum v meste Mildheim, západne od Mníchova. S viac ako 40 miliónmi eur to bola najväčšia investícia v dovtedajšej 65-ročnej histórii spoločnosti.

2016

Jubileá sídiel podniku: 50 rokov Rosenheim, 30 rokov Silveiros a 20 rokov Bánovce.
Okrem toho značka Gabor oslavuje vyrobenie 300-miliontého páru obuvi.

2017

Gabor otvára v Nemecku nový internetový obchod pre vybraných obchodných partnerov. Koncoví používatelia by tak mali mať k dispozícii najväčší výber topánok značky Gabor.

2018

Gabor získal licenciu na výrobu ponožiek a siloniek. Nové produkty sa predávajú pod značkou Gabor legwear.

2019

Gabor oslavuje 100 rokov lásky k topánkam.

2020

Novinkou sezóny jeseň/zima je značka „Pius Gabor“, ktorá sa zameriava na moderné pánske topánky a predstavuje tenisky a čižmy.

Vysoký štandard kvality značky Pius Gabor sa odráža vo vysokokvalitnom vybavení, ako sú napríklad originálne podošvy Vibram alebo membrána GoreTEX. Téma trvalej udržateľnosti hrá dôležitú úlohu - od použitých materiálov až po obalový materiál.

zdroj - internet

Gabor