Medzi najčastejšie príčiny studených nôh patria nízke teploty, nedostatočné zakrytie nôh či stres. Studené nohy však môžu signalizovať aj vážnejšie zdravotné komplikácie ako sú nervové či cievne problémy, anémia alebo cukrovka. Ak mávate studené nohy často a nepomáhajú vám ani teplé ponožky a papuče, svoj stav by ste mali konzultovať s lekárom.

Mávate v zime studené nohy

V zime trápia studené nohy či ruky takmer každého. Ak navyše neobľubujete ponožky či papuče a v studenom byte chodíte naboso, s veľkou pravdepodobnosťou budú vaše nohy ako kocky ľadu.

V prípade, že máte podlahové kúrenie či teplé koberce, môžete si dovoliť bosé chodidlá aj v januári. Ak ale chodíte bosí po parketách, alebo po dlažbe, studeným chodidlám by ste sa čudovať nemali.

Naučte sa, ako sa zohriať v chladných mesiacoch a dajte zbohom studeným chodidlám.

 

Doprajte svojim nohám kvalitné teplé ponožky

 

1. Spoznajte príčinu

Prvým krokom je odhalenie príčiny. Počas zimných mesiacov je pocit studených nôh celkom bežný. Ide totiž o prirodzenú reakciu tela na okolitý chlad. Najčastejšou príčinou teda býva chlad, no je dôležité vylúčiť možné zdravotné komplikácie ako anémia či cievne ochorenia.

Zbystriť pozornosť by ste mali najmä v prípade, že vám na nohy býva zima neustále, a to aj vtedy, ak máte teplé ponožky a sedíte pri horúcom krbe. Ak je pocit studených nôh sprevádzaný zvýšenou únavou, zhoršenou koncentráciou či nárastom hmotnosti, mali by ste vyhľadať pomoc lekára.

 

2. Nohy musia byť v teple

Kto z nás v detstve nepočúval, že od nôh ide chlad do celého tela? Túto starú múdrosť by sme si mali opakovať aj v dospelosti, kedy doma častokrát zabúdame nosiť ponožky a papuče. Sú to práve teplé ponožky, čo pomáhať predchádzať pocitu chladných nôh.

 

Vedeli ste, že…
… ponožky sa prvý raz objavili v Egypte?

 

Zabudnite však na nekvalitné ponožky z umelých materiálov. Stavte na teplé bambusové ponožky,  ktoré vás zohrejú a zároveň nechajú vaše nohy dýchať. Bambusové vlákno je príjemné, odolné a vďaka antibakteriálnym vlastnostiam vhodné aj pre ľudí trpiacich mykózami.

 

Spoznajte históriu ponožiek

 

Ponožky z bambusových vlákien perfektne odvádzajú vlhkosť a eliminujú nepríjemný zápach, takže sú skvelé do teplých aj studených dní.

 

Urobte si zásobu bambusových ponožiek

 

3. Nezabudnite na teplé papuče

Kvalitné papuče nie sú iba spôsobom, ako chrániť nohy pred chladom. Dôvodov, prečo nosiť papuče, je hneď niekoľko. Zdravotná obuv je ľahká, chráni nohy pred nárazmi a vďaka ortopedickej podrážke poskytuje dostatočnú oporu vašej klenby.

Urobte si zásobu ponožiek

Ak ste doteraz nosili gumené šľapky alebo ťažké dreváky, čím skôr ich vymeňte za jemné zdravotné papučky. Doprajte si pohodlie pri každom kroku.

 

Viac tipov, ako sa v zime zohriať

– Ak máte studené nohy počas zaspávania, vložte si pod perinu termofor. Rokmi overená fľaša s teplou vodou vaše nohy príjemne zohreje.
– Niektorým ľuďom pomáha, ak si vložia nohy na 10 minút do nádoby s teplou vodou.
– Vyskúšajte otužovanie. Keď sa budete sprchovať, viackrát za sebou si nohy sprchujte striedavo teplou a studenou vodou.
– Zakúpte si elektrický ohrievač nôh. Keď budete pozerať telku alebo si čítať, nohy si jednoducho vložte do veľkej čižmy a užívajte si príjemné teplo.
– Pomôcť vám môžu aj hrejivé krémy na nohy. Špeciálne krémy s obsahom rôznych bylín podporujú prekrvovanie a pôsobia uvoľňujúco.

Autor: Nadmerka
Foto: Unsplash

 

Značka: papuče ponožky