Slová opätok a podpätok sa ľubovoľne zamieňajú. V skutočnosti nejde o žiadne synonymá, ale o dve odlišné časti topánok. V čom teda spočíva rozdiel?

Podpätok nie je opätok

Ľudia nepoznajú rozdiel medzi opätkom a podpätkom. Aby sme si to ujasnili, opätok je časť topánky, ktorá nohu obopína v mieste päty a poskytuje jej stabilizáciu. Zatiaľ, čo podpätok je časť obuvi, ktorá je vyvýšená a podopiera pätu.

Opätok a jeho funkcia

Opätok je v podstate časť zvršku topánok, ktorá slúži na vystuženie topánky v pätovej časti. Nachádza sa okolo päty.

Opätok by mal byť pevný a dostatočne dlhý. Noha musí byť v oblasti päty dobre fixovaná, aby nedochádzalo k nežiadúcim pohybom do strán. Hlavne obuv, ktorá ma uzatvorený strih, teda detská, športová, vychádzková a pracovná by mala mať tuhý, vyšší a dlhší opätok. Opätok často chýba práve na lacnej a dovezenej obuvi, ktorú nájdete na trhoviskách aj v kamenných predajniach.

Dôležitý je aj tvar opätku, ktorý musí kopírovať pätu a zároveň jej ponechať dostatok miesta, aby ju neotláčal.

Podpätok a jeho funkcia

Podpätok sa nachádza, už ako vyplýva zo samotného názvu, pod pätou. Ide teda o diel spodnej časti obuvi.

História podpätkov siaha až do doby vlády Ľudovíta XIV., nazývaného tiež kráľ slnko. Obuv s podpätkom nosila v tom čase prevažne šľachta, muži, ktorí ním dávali najavo veľkosť svojho majetku.

Dnes podpätky nájdete predovšetkým na spoločenskej a elegantnej dámskej obuvi. Jeho funkcia je najmä estetická. Aj topánky s vyšším podpätkom môžu byť kvalitné alebo nekvalitné. Kvalitné kúsky ovplyvňuje okrem iného tiež strih, spôsob uzatvárania obuvi alebo materiál, z ktorého je vyrobená, nie len samotná konštrukcia podpätku.

Autor: Nadmerka

Značka: Opätok a podpätok