Letná sezóna nie je len o zábavných udalostiach, dlhých slnečných dňoch a dovolenkách. Má tiež svoje tienisté stránky, medzi ktoré radíme napríklad také potenie nôh. Spotené a zapáchajúce nohy môžu človeku inokedy tak príjemné zážitky značne znepríjemňovať. Samozrejme, aj potenie nôh má svoje riešenie a vy mu môžete do určitej miery predchádzať. Stačí dodržiavať niekoľko základných zásad.

Prečo sa nohy potia?

Potenie je prirodzené každému človeku. Niekto sa ale potí viac ako iný. Nadmerné potenie, bohužiaľ, sprevádza zápach. A podobne je to aj s chodidlami. V teplom a vlhkom prostredí, ktoré je typické pre obuv, sa tvoria baktérie spôsobujúce zápach. Nadmerné potenie môže byť výsledkom fyzickej aktivity, no tiež stresu.

Hygiena nôh

V prvom rade musí každý človek dbať o hygienu nôh. Nielenže by ste si nohy mali umývať pokojne aj niekoľkokrát za deň, no nezabudnite ani na priestory medzi prstami. Tie si môžete vytrieť napríklad octom z jablkového muštu. Okrem umývania môžete na nohy používať aj antibakteriálne zábaly. Nezabúdajte ani na pravidelnú pedikúru. Odstránenie stvrdnutej kože a správne strihanie nechtov patria k prevencii proti zápachu.

Noste vhodnú obuv

Topánky, ktoré nosíte, by mali byť nielen komfortné, no tiež kvalitné. Čo sa týka ponožiek, vyberajte také, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov. Popularite sa tešia bavlnené a bambusové ponožky.

Obuv pravidelne čistite

No a samozrejme, netreba zabúdať ani na samotnú údržbu topánok. Čistiaca pena na semiš, usne, velúr aj syntetiku čistí topánky šetrne a zároveň ich impregnuje proti vlhkosti.

Ideálny pomocník – odstraňovač pachu, ktorý neutralizuje pachy, je vyrobený z pomarančového oleja a koloidného striebra. Odstraňovač pachu dokáže rozložiť látky, ktoré sa viažu na zápach. Koloidné striebro zas bráni baktériám, aby sa množili. Prostriedok zápach v topánke neprekrýva, ale ho neutralizuje.

Poslednú možnosť, ktorá vám pomôže zachrániť spotenú obuv, je stielka na ochranu obuvi. Tá je vyrobená z materiálu, ktorý saje vlhkosť.

Možností je hneď niekoľko. Pokiaľ ste vyskúšali všetko a nič vám nepomáha, skúste sa poradiť s kožným lekárom. Za vaším problémom sa totiž môžu skrývať plesne.

Autor: Nadmerka

Značka: čistenie zapotenej obuvi v lete