Ponožky patria medzi úplne všedné odevné súčasti, ktorým väčšinou nevenujeme príliš pozornosti a kupujeme si ich obvykle predovšetkým s ohľadom na ich funkčnosť, materiál a vlastnosti.

Čo všetko (ne) viete o ponožkách

Sprevádzajú nás však už od starého Egypta a ich prínos pre ľudské zdravie aj pohodlie je nezanedbateľný. Najstaršie výrobky pripomínajúce tvarom dnešné ponožky sú zhotovené prastarou technikou nalbinding (kombinácia pletenia a vyšívania).

Ich pôvod je v Egypte zo 4.-6. storočia nášho letopočtu.

V stredoveku sa plietli ponožky väčšinou z vlnenej priadze a od 15. storočia sa pre zámožných zákazníkov vyrábali ponožky aj z hodvábu.

Prvé strojovo vyrobené ponožky pochádzali z pletacieho stroja Angličana Williama Lee z roku 1589. Strojové pletenie sa viac presadilo až po technických zlepšeniach asi od 2. polovice 18. storočia, avšak aj potom sa veľká časť ponožiek plietla ručne.

Ku širšiemu uplatneniu strojového pletenia došlo až v 60. rokoch 19. storočia po vynáleze a zlepšeniach okrúhleho jednovalcového stroja a po roku 1900 aj dvojvalcového stroja na pletenie pančuchového tovaru.

V súčasnosti sa priemyselne vyrába najmenej 40 druhov – štandardné, pánske, detské, pracovné, kompresné atď. – v 5 až 7 druhoch dĺžok – od ťapiek až po dlhé ponožky.

Našu ponuku ponožiek nájdete tu.

Autor: Nadmerka

Značka: história ponožiek