Topánky sú dôležitou súčasťou šatníka každej ženy aj muža. Nielenže ide o módny doplnok, ako všetci vieme, sú tiež maximálne praktické. Aj svet topánok je plný zaujímavosti. Preto sme si pre vás niekoľko z nich pripravili.

Muži nosievali podpätky ako prví

Hoci dnes podpätky nosievajú ženy, kedysi boli vlastné práve mužskému pohlaviu. Najprv ich nosievali jazdci počas jazdy na koňoch, potom európska šľachta ako symbol vyššieho spoločenského postavenia. Čím vyššie podpätky muž mal, tým vyšším titulom alebo väčším majetkom ovplýval.

Červené papuče čarodejníka z krajiny Oz sú najdrahšou obuvou

Poznáte známy klasický film Čarodejník z krajiny Oz, ktorý pochádza z roku 1939? Ak ste ho videli, možno si spomínate aj na herečku Judy Garland, ktorá stvárnila Dorothy, hlavnú hrdinku. Tá nosila rubínovo červené papuče, ktoré sa na aukcii v roku 2000 predali za viac ako 660 000 dolárov.

Celine Dion sa priznala, že vlastní tisíce párov topánok

Známa speváčka sa priznala, že vlastní až 10 000 párov topánok. Viete si to predstaviť? V podstate to znamená, že ak chce, rovnaký pár si musí obuť iba raz 27 rokov.

Závislosť na topánkach je skutočná

Ako funguje? Prefrontálna kôra v mozgu sa aktivuje, keď uvidíte topánky, ktoré sa vám páčia. Ide o časť mozgu dobre známu zberateľom. Tento fakt tiež vysvetľuje, prečo niektoré ženy tak milujú topánky.

Topánky a sny

Sníva sa vám o topánkach? Topánky v snoch predstavujú váš prístup k životu. Ak topánky v snoch nosíte, je pravdepodobné, že sa držíte pri zemi a nie ste priveľký snílek. Naopak, ak topánky nenosíte, ste pravdepodobne príliš bezstarostní.

Topánky a kultúra

Vedeli ste, že v odlišných kútoch sveta platia iné pravidlá aj v nosení topánok? V Japonsku sa topánky nenosia v interiéroch, pretože ide o prejav neslušnosti. Moslimovia zas nesmú chodiť s jednou topánkou a pravú topánku si vždy musia obuť skôr ako ľavú.

Čo hovoríte na naše zaujímavosti? Poznáte nejaké aj vy?

Autor: Nadmerka

Značka: zaujímavosti zo sveta topánok