Vysoké čižmy sú nielen dizajnový doplnok, ale takisto praktický. Hlavne v zimnom období. Vyzeráme v nich skvelo, a navyše dokážeme ich zladiť takmer s akýmkoľvek outfitom. Avšak, výber vhodným čižiem môže byť mierne komplikovaný. Najmä v prípade, že si nové topánky kupujete online. Ak totiž nepoznáte rozmery svojej nohy, môže sa stať, že vám nebudú sedieť a vy ich budete musieť vymeniť za iné číslo alebo model. Ako teda prídeme na to, či nám čižmy budú dobré?

Parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať

Už ste asi pochopili, že výber čižiem podľa obrázka nebude práve najlepšie zvolený postup. Aj preto by ste sa mali zamerať na iné parametre – šírku sáry čižiem a šírku kopyta čižmy.

Ako zistím svoju šírku chodidla?

V topánkach by ste sa v prvom rade mali cítiť pohodlne a nie ako v rybníku. Noha by vám v nich nemala plávať a premiestňovať sa zo strany na stranu. Aj preto je dôležitá šírka chodidla alebo kopyta čižmy, ktorej mnoho ľudí vôbec nevenuje pozornosť. Šírka chodidla sa líši od jeho veľkosti a je označovaná písmenami F, G, H, K, M. Podrobnosti o šírke chodidla nájdete v článku.

Ako zistím svoju šírku sáry?

Sáru tvorí horná časť čižiem, ktorá obopína lýtko a holeň. Preto sa pokojne môže stať, že z hľadiska veľkosti a šírky trafíte tie správne čižmy, ktoré vám ale nebudú sedieť na lýtkach. Problémy s kúpou čižiem mávajú ženy s úzkymi alebo širokými lýtkami.

Šírku sáry zistite jednoducho, konkrétne podľa písmenka, ktoré je podobné tomu na oblečení. Sára je označovaná ako:

S – úzka sára

M – bežná šírka sáry

– široká sára

XL – veľmi široká sára

XXL – najširšia sára

V prípade, že sú vaše lýtka priširoké, radšej siahnite po širšej sáre a nespoliehajte sa na to, že sa vám čižmy nosením roztiahnu.

Pokiaľ si nie ste istá, môžete siahnuť po čižmách, ktoré majú nastaviteľnú šírku sáry, po prípade ponúkajú možnosť sáru rozšíriť alebo zúžiť prostredníctvom zipsu alebo šnurovania.

Pri výbere čižiem si vždy všimnite popis produktu. Pozrite sa, akú majú vaše vyvolené čižmy šírku sáry, ktorá je pri každom produkte uvedená v centimetroch a lýtko si odmerajte. Vďaka správnemu výberu čižiem sa tak vyhnete zbytočnému sklamaniu.

Vždy, keď je to možné, príďte si čižmy do predajne vyskúšať.

Autor: Nadmerka

Značka: kozačky vysoké čižmy