So zimou sa neodmysliteľne spája aj snehová pokrývka. Spoločne s krásnym snehom však v zime prichádzajú aj mnohé nástrahy a nepríjemnosti. Ranné oškrabávanie zamrznutých okien, námraza na cestách a samozrejme posypová soľ. Tá je pre naše zimné topánky hotovou katastrofou. Stačí totiž krátka prechádzka a na ich povrchu sa razom vytvoria nevzhľadné biele škvrny. Ako s nimi bojovať a zachrániť obľúbené topánky?

Ako zabrániť katastrofe a odstrániť z topánok biele škvrny od soli

Bežné topánky

Každý odborník vám iste povie, že pri čistení kožených topánok je najdôležitejšia rýchlosť. Topánky začnite čistiť v momente, ako za sebou zatvoríte vchodové dvere.

Topánky ihneď utrite vlhkou handrou, neodporúčame používať vlhčené utierky, zvyknú spôsobiť viac škody ako úžitku. Najdôležitejším krokom je totiž mechanické očistenie najhrubšej vrstvy soli.

Akonáhle očistíte topánky od najvýraznejších nečistôt, prichádza na rad druhý krok. Vezmite si suché papierové utierky a vtlačte do nich prebytočnú vlhkosť spoločne so soľou. Následne nechajte topánky voľne schnúť.

 

Pozor:
Topánky nikdy nesušte na radiátore alebo na krbe. Poškodili by ste ich a tvrdá či zvlnená koža sa opravuje veľmi ťažko.

 

Po zhruba hodine sušenia by ste mali vidieť, či škvrny zmizli, alebo budete musieť proces čistenia zopakovať, odporúčame použiť našu čistiacu penu, ktorá je zároveň aj impregnačná. Ideálne je penu použiť pred prvým obutím topánok.

V prípade, že sú biele škvrny na topánkach stále viditeľné, proces opakujte. Suché topánky nezabudnite vyleštiť a ošetriť leštiacou hubkou na obuv.

Ošetrenie obuvi čistenie topánok od soli

Semišové topánky potrebujú špeciálnu starostlivosť

Všetky vyššie zmienené rady sa týkali topánok z hladkej kože. Ak však vlastníte topánky z kože brúsenej, budete im musieť venovať inú starostlivosť.

 

Všetko pre ošetrenie koženej obuvi za
najlepšie ceny nájdete v našej ponuke.

 

Pri ich čistení na ocot zabudnite. Namiesto neho použite liter vlažnej vody a pár kvapiek prípravku na umývanie riadu. Vhodný je tiež mydlový roztok. Týmto roztokom následne topánky jemne očistite za použitia gumenej kefky alebo jemnej špongie, ktorá topánky nezoderie.

Avšak účinnejší spôsob ošetrenia obuvi je použiť sprej – čistiacu penu.

Postup je jednoduchý:

– utrite obuv suchou a následne vlhkou handrou alebo špongiou,

– jemne obuv očistite gumenou kefkou pomocou štetiniek a potom gumených vlasov, netlačte priveľmi lebo kožu poškodíte,

– nastriekajte čistiacu penu a krúživými pohybmi odstráňte špinu alebo soľ. Ak sa špina objaví aj po zaschnutí proces zopakujte,

– po vyschnutí povrchu mierne krúživými pohybmi gumenou kefkou postavte uľahnutý vlas.

Najlepšia je prevencia

Ako to už býva, najúčinnejším spôsobom, ako ochrániť koženú obuv pred poškodením, je prevencia. Aby vám kožené topánky vydržali čo najdlhšie, musíte im venovať patričnú starostlivosť.

Pravidelne ich krémujte, čistite a nezabúdajte na impregnáciu s výživou. Topánky z hladkej kože by ste mali raz za čas ošetriť kvalitným krémom na topánky.

Každý vám však povie, že najdôležitejšia je pravidelná impregnácia. Hoci ju mnoho z nás zanedbáva, práve toto ošetrenie dokáže ochrániť topánky pred vlhkosťou aj nečistotami.

Autor: Nadmerka
Foto: Canva

 

Značka: čistenie obuvi starostlivosť o topánky