Aj topánky niekde vznikli. Ich zrod bol čisto praktický. Ľudia potrebovali chrániť svoje nohy. Čo vyzeralo ako jednoduchá ľudská potreba sa rýchlo zvrhlo do rastúceho priemyselného odvetvia, v ktorom dizajn získal popri funkcionalite popredné priečky.

Úplne prvé topánky

Prvé topánky pochádzajú približne z roku 3300 pred naším letopočtom, a teda priamo z doby kamennej. Topánky vtedajšieho cestovateľa, ktoré sa našli na hranici Talianska a Rakúska, boli vyrobené z kombinácie jelenice a medvedej kože. Samozrejme, materiál, z ktorého sa topánky vyrábali, sa líšil aj podľa regiónu. Zatiaľ čo na severe ľudia nosili topánky z hrubej kože a kožušiny, ktoré ich primárne chránili pred zimou, na juhu boli typické sandále vyrobené z palmových listov a z vlákien papyrusu. 

Podľa zdrojov pochádzajú prvé sandále zo Starovekého Egypta. Sandále neboli len výsadou Egypťanov. Gréci a Rimania tiež nosievali sandále. Tie však vyzerali ináč. Siahali až po lýtka a obsahovali veľa šnúrok. V Grécku existovalo obmedzenie. Sandále mohli byť nosené iba slobodnými občanmi, vďaka čomu ste ich mohli poľahky rozoznať od otrokov. V Ríme zas išlo o symbol moci. Čím vyššie mal človek postavenie, tým viac šnúrkami jeho topánky disponovali.

Zaujímavú rolu vo vývoji topánok zohrala aj Čína, ktorá v 10. a 11.storočí začala presadzovať myšlienku malých chodidiel. Malé chodidlá boli považované za ideál krásy vo východnej časti sveta. Aj preto si ženy zväzovali nohy, aby zabraňovali ich rastu.

V stredoveku sa z topánok stal módny trend

Topánky v stredoveku už neplnili iba praktickú či poznávaciu funkciu, naopak, stal sa z nich módny trend. V strednej Európe sa začal rozmach espadriliek. Tie boli ľahké a komfortné, avšak vhodné iba do teplejšieho podnebného pásma. Severná Európa produkovala skôr kožené čižmy, ktoré ľudia nosili počas celého roka. V zime si ich vybavili kožušinou, ktorá ich ochránila pred mrazom, v lete zas kožušinu vybrali. V tejto dobe vznikli aj topánky na podpätku, ktoré boli ale v tom čase nosené mužmi.

Novoveká móda

Topánková móda bola diktovaná predovšetkým mužmi. Tí nosili topánky na vysokom podpätku až do 18. storočia. Topánky na mužských nohách boli považované za akýsi štandard krásy. Navyše, vysoké topánky tiež naznačovali ich nadradenosť. Aj preto si ich obľúbili európski králi, ktorí nosievali topánky aj s 30 centimetrovým podpätkom. Na ich popularite sa podpísal tiež známy francúzsky kráľ Slnko, ktorý určil tento módny trend.

Aj ženy z lepších rodov sa v tom čase obúvali do luxusnejších topánok. Tie však neboli tak viditeľné, keďže ich schovávali pod dlhé sukne.

V baroku sa začali produktovať topánky s veľkolepým dizajnom. Medzi nimi ste mohli nájsť topánky z hodvábu či saténu zdobené všeliakými vzormi od kvetov cez stuhy až po drahokamy. 

Na začiatku 19. storočia sa dostalo aj na ženy, tie začali nosievať topánky odlišného štýlu a farieb. 

Moderné časy a topánky

Topánky začali naberať dnešnú podobu v druhej polovici 20. storočia, kedy sa do popredia dostala Americká kultúra. Tieto topánky sa vyznačovali svojou odlišnosťou a originalitou. Okrem iného ste medzi nimi mohli pozorovať farebné lodičky, športové topánky či dokonca dnes už úplne bežné tenisky.

Autor: Nadmerka

ZnaÄŤka: história obuvi obuv od minulosti po súčasnosť