Jar sa nezadržateľne blíži a s ňou aj jarná turistická sezóna. Ak sa chystáte na túru alebo výlet do prírody, kvalitné turistické topánky sú nevyhnutnou súčasťou základnej výbavy. Vďaka dobrým topánkam vás po náročnom dni neprekvapia otlaky, pľuzgiere ani nepríjemná bolesť. V tomto článku vám prezradíme 3 otázky, ktoré vás dovedú k tým správnym topánkam na turistiku.

Ako vybrať turistické topánky

1. V akom teréne budete chodiť?

Prvým krokom pri výbere vhodných turistických topánok je voľba terénu. Ak plánujete chodiť po strmých kopcoch a skalách, vyberte si topánky s pevnou a stabilnou konštrukciou. Tieto topánky poskytnú vašim nohám ochranu pred ostrými kameňmi a nebezpečnými prekážkami. Do nestabilného terénu sú vhodné vysoké turistické topánky s členkovou fixáciou, ktoré ochránia vaše členky pred bolestivým zranením.

Obuv z kolekcie jar/leto páni

Obuv z kolekcie jesen zima páni

Náš TIP:
Ak idete zdolávať náročnejšie trasy, siahnite po obuvi s vibramovou podrážkou, ktorá vám umožní udržať stabilitu aj v náročnom teréne.

Objavte široký výber topánok s podrážkou Vibram.

 

Ak sa chystáte na menej náročné trasy, môžete si vziať nízku trekovú obuv, prípadne športové tenisky. Tieto topánky sú pohodlné a menej ťažké, vďaka čomu vám umožnia ľahký a rezký krok. Vždy si však vyberajte topánky s pevnou špičkou a pružnou podrážkou, ktoré vám umožnia prechádzať sa aj po kamenných cestách.

V akom teréne budete chodiť

turisticka obuv damske sportove biele tenisky

turisticka obuv damske smotanovo modre tenisky

 

2. Aké má byť počasie?

Možno vás to prekvapí, no táto otázka je pri výbere turistickej obuvi nemenej dôležitá. Je totiž rozdiel, či plánujete jarnú turistiku v zasnežených Tatrách, alebo vás čakajú slnečné dni v Karpatoch. Na turistiku v snehu si vezmite pevné, nepremokavé topánky s vysokým profilom a hlbokým dezénom. Iba tak si môžete byť istí, že sa nebudete kĺzať na nerovnom a mokrom teréne. V prípade, že vás čaká náročná vysokohorská túra po zľadovatenom povrchu, nezabudnite si pribaliť mačky.

 

Nazrite do ponuky turistických topánok
s nepremokavou membránou
.

 

Avšak, podceniť by ste nemali ani výbavu do slnečných dní. V horách totiž platí pravidlo, že človek musí byť pripravený na akékoľvek počasie. Mačky si síce baliť nemusíte, no turistické topánky s nepremokavou membránou áno. Vďaka kvalitnej membráne budú vaše nohy v suchu bez ohľadu na to, či šliapnete do blata, alebo vás prekvapí aprílový dážď.

Akú veľkosť topánok potrebujete

turistické topánky panska nepremokava obuv jar jesen

turistické topánky damska nepremokava obuv jar jesen

3. Akú veľkosť topánok potrebujete? (turistické topánky)

Znie vám táto otázka celkom jednoducho? Potom vás iste prekvapí, že väčšina ľudí si nevie vybrať správnu veľkosť turistických topánok. Stačí jediná prechádzka a radosť z nových topánok vystrieda utrpenie a bolestivé pľuzgiere. Pri výbere turistických topánok je preto dôležité poznať reálne rozmery vašich chodidiel.

Ak máte možnosť, topánky si pred kúpou vždy vyskúšajte a poriadne sa v nich poprechádzajte po predajni. Ideálne je, ak si výber topánok necháte na koniec dňa, kedy sú vaše nohy mierne opuchnuté – rovnako ako počas túry.

Správne topánky potom spoznáte jednoducho:

  • necítite žiadnu bolesť ani tlak – kvalitné turistické topánky sa nosením nerozťahujú, preto si nikdy nekupujte topánky, ktoré vás tlačia
  • za pätu sa vám zmestí jeden prst – myslite na to, že budete mať obuté hrubé ponožky a noha sa vám môže mierne zväčšiť
  • do topánky môžete dať vložku – ak sa rozhodujete medzi dvoma veľkosťami, vždy zvoľte väčšiu, aby sa vám do nej v prípade potreby zmestila ortopedická vložka

 

Potrebujete poradiť s výberom turistickej obuvi? Kontaktujte nás alebo nás navštívte osobne v našej predajni.

Autor: Nadmerka
Foto: Canva, Nadmerka

 

Značka: jar turistika