Topánky sú nevyhnutnou súčasťou každého šatníka. A to či budú skutočne kvalitné záleží len na vás. Či už ide o turistickú alebo vychádzkovú obuv, mali by ste voliť také topánky, ktoré sú nielen pohodlné, ale aj bezpečné. Neodmysliteľnú časť topánok tvorí membrána. Tá je jedným z parametrov, ktorý zvyšuje kvalitu aj úžitkové vlastnosti topánok.

Čo je vlastne membrána?

Nájdeme ju medzi zvrškom topánok a ich podšívkou. Ide o špeciálnu vrstvu, ktorá zvyšuje kvalitu topánok a predlžuje ich životnosť. Jej kúzlo spočíva vo vodeodolnosti. Tvoria ju totiž polymerové vlákna, ktoré do topánky neprepustia vodu.

Ako presne funguje membrána?

Je to jednoduché. Molekula vody je niekoľko tisíc násobne väčšia ako póry v membráne, vďaka čomu voda nemá šancu do topánky preniknúť. Na druhej strane sa však nemusíte báť toho, že topánky neprepustia ani pot, práve naopak. Molekula potu je v skutočnosti menšia ako pór v membráne, čiže nadmerné potenie vám nehrozí.

Okrem toho, že sú topánky vodeodolné a vzdušné, sú tiež odolnejšie voči mechanickému poškodeniu.

Aké druhy membrán poznáme?

Na trhu nájdete hneď niekoľko druhov membrán, ktoré sa vyznačujú pre ne typickými vlastnosťami:

GoreTEX

Dvojzložková membrána vyrobená z PTFE, ktoré má viac ako 1, 4 miliardy pórov. Membrána je nepremokavá, ale parovzdušná. Je do nej zakomponovaná tiež oleofóbna látka, ktorá odpudí olej. Tá tvorí bariéru zabraňujúcu znečisteniu. Membrána je tiež známa pre svoju dlhú životnosť, skvelú ohybnosť a odolnosť voči mrazom a chladnému počasiu.

Sympatex

Ide o fóliu, ktorá je zložená z polyesteru (70 %) a hydrofilného polyetylénu (30 %). Fólia je tenučká a čo sa týka jej veľkosti, tú je možné prispôsobiť – môžete ju roztiahnuť až na trojnásobok. Fólia je nepremokavá, prepúšťa pot a ochráni vás pred vetrom.

Sympatex membrána je tiež označovaná za ekologický variant a môžete ju recyklovať.

Nachádza sa pod podšívkou. Neupchá sa žiadnou špinou ani potom, čo je jeden z dôvodov, prečo sa vyznačuje dlhou životnosťou. Stačí používať vhodné prípravky na jej čistenie.

Top Dry Tex

Membrána, ktorá je odolná voči vetru aj vode. Vytvára v topánke pohodlnú mikroklímu, ktorú neovplyvní ani zmena počasia.

Veľkí výrobcovia obuvi môžu používať svoje membrány, poznáme napríklad Gabor Tex, Jenny Tex, ComforTex, Remonte Tex membrány.

Nezabúdajte na starostlivosť

Rovnako ako o topánky aj o membrány sa treba starať – vďaka pravidelnému ošetrovaniu predĺžime ich životnosť a funkčnosť.

Ak žijete aktívnym životom a výlety do prírody sú pre vás nutnosťou, po topánkach bez membrány sa radšej ani nepozerajte. Nikdy totiž neviete, kedy vás zastihne dážď a nie je nič nepríjemnejšie ako chodiť kdesi po horách, zatiaľ čo vám v topánkach bude žblnkať.

Dámska a pánska obuv s membránou z našej ponuky.

Autor: Nadmerka

Značka: GoreTex Jana Tex Jotex membrána v obuvi Remonte Tex