Bolestivé chodidlá, nech už je príčina akákoľvek, nám vedia veľmi znepríjemniť život. Stačí nepríjemné svrbenie a zápach kvôli plesni, bolestivé päty kvôli hlbokým prasklinám, vybočený palec či trebárs spadnutá klenba nohy, a náš život sa premení na peklo. A problémy s chodidlami vedia negatívne ovplyvniť aj iné časti nášho pohybového aparátu. Mali by sme sa preto o chodidlá dobre starať, hýčkať ich a problémy s nimi nebagatelizovať, ale riešiť pri prvom náznaku. Nemusíte hneď obiehať niekoľko špecialistov. Existuje nelekársky odbor, ktorý vám vie s chodidlami pomôcť – je to podológia.

Podiatria vs. podológia? Pochopte rozdiel

Možná je na začiatku dobré si niektoré pojmy ujasnit. Lekársky odbor, ktorý sa venuje fyziológii, anatómii, patofyziológii, liečbe i prevencii problémov nohy sa volá podiatria. Tá si trochu fušuje do remesla s ortopédiou. Potom je tu nelekársky odbor, podológia, ktorá sa špecializuje na analýzu problémov našich nôh, vrátane analýzy stereotypov pri chôdzi, rieši bolestivé stavy dolných končatín, tiež kostné, kĺbne, cievne aj kožné potiaže nohy. Podológ spolupracuje s pedikérom, diabetológom, fyzioterapeutom či dermatológom. Ortopédia, chirurgia aj angiológia hrajú pokiaľ ide o zdravie našich nôh taktiež dôležitú úlohu. Preto je pre podológa dôležitá spolupráca aj s týmito váženými lekárskymi odbormi.

Podológ je tu pre prevenciu aj riešenie už existujúcich problémov

Dobrý podológ dokáže identifikovať problémy súvisiace s nohami i s nesprávnou chôdzou. Vie predvídať potenciálne problémy, aj odporučiť riešenie problémov existujúcich, a to vrátane vážnejších stavov.

Na podológii prejdú vaše nohy vyšetrením a na základe zistení, vrátane popisu problémov zo strany pacienta, sú odporučené vhodné opatrenia pre zlepšenie stavu, či je klient odoslaný na vyšetrenie k špecialistovi. Podológ rieši stav palcov, kladivkové prsty, opuchy, problémy s nechtami, stav nožnej klenby a iné bolestivé aj estetické stavy. Vrátane stavu chodidla a jeho vplyvu na ostatný pohybový aparát.

Autor: Nadmerka

Značka: podológia problémy chodidiel