Niekto vám podľa dĺžky prstov na nohách povie, aká ste osobnosť. V skutočnosti sú prsty na nohách indikátorom vášho zdravotného stavu a zdravej chôdze. No a samozrejme, rozhodujú aj o voľbe vhodnej obuvi, v ktorej sa budete cítiť pohodlne.

Typy chodidiel a topánky, ktoré by ste mali nosiť

Nosenie nevhodnej obuvi dnes nie je ničím výnimočným, práve naopak. Mnoho ľudí vhodné topánky nenosí. Každému typu chodidla ale pristanú iné topánky. Aké chodidlá teda poznáme a na čo si dať pri výbere topánok pozor?

Mortonova noha

Druhý prst je výrazne dlhší ako palec alebo skupina prstov je dlhšia ako palec. Zväčša ide o genetickú predispozíciu, ktorá môže vyústiť do rôznych zdravotných ťažkostí ako vychýlenie nohy, kolena či chrbtice, keďže váhu tela na seba preberá namiesto palca druhý prst.

Pokiaľ máte grécky typ chodidla, ideálnou voľbou môže byť topánka s predĺženou špičkou. Nosením nevhodnej obuvi je druhý prst skrčený a trpí. Môže sa tiež stať, že kvôli tlaku sa vám deformuje nielen prst, ale taktiež necht.

Egyptské chodidlo

Ide o bežný typ chodidla – palec je najdlhší, ostatné prsty sú kratšie. Ľudia s egyptským typom chodidla zvyčajne nosia správne topánky. Aj v tomto prípade ale primalá obuv môže spôsobiť zdravotné ťažkosti v podobe vybočenia palca. Ak je palec v nepohodlnej polohe a naráža na topánku a zdeformuje sa, hrozí, že sa zmení aj vaša chôdzu.

Štvorcový typ nohy

Keďže majú ľudia so štvorcovým chodidlom široké prednožie a úzku pätu je výber vhodných topánok značne komplikovaný. Mnohí preto volia topánky, ktoré im sedia na päte a na prednožie tak zabúdajú. Podobný prístup ústi v komplikácie. Hrozí im vbočený palec a vybočený malíček. Ľudia so štvorcovou nohou by mali nosiť topánky s dostatočným priestorom na prsty a pätu zmenšiť pomocou nalepovacej vložky, aby im topánky na nohe nelietali

Zdravotné ťažkosti

Deformity nôh môžu spôsobiť zdravotné problémy. Medzi časté ťažkosti patria kurie oká, otlaky a kladivkové prsty.

Ako si merať nohu, ak máte jeden z prstov dlhší ako palec?

Zdravotným ťažkostiam sa môžete vyhnúť tak, že si nohy začnete správne merať. Ak jeden z prstov máte dlhší ako palec, merajte si veľkosť chodidla po najdlhší prst. Berte ohľad aj na šírku chodidla a zvážte ju ako dôležitý faktor.

Autor: Nadmerka

Značka: egyptské chodidlo mortonova noha typy chodidiel