Mnohí z nás sa už s podobnou otázkou stretli. Možno ste na to prišli vďaka vašim topánkam, ktoré ste nosili pred piatimi rokmi a dnes do nich chodidlá už nenasúkate. Môže byť skutočne dôvodom zväčšené chodidlo?

Do štvrtého roku života sa noha predĺži až dvojnásobne. Zaznamenaný ročný nárast je približne jeden centimeter. Aj to je jeden z dôvodov, prečo každý rok musíte deťom kupovať nové topánky.

Rast nohy sa zastavuje niekedy okolo 10. roku života. Až 90% dievčat a 80% chlapcov noha v tomto veku prestáva rásť. Vaše ratolesti tak už na základnej škole častokrát nosia topánky v “dospeláckych” veľkostiach.

Nohy prestávajú rásť úplne približne v 14. roku u dievčat a v 16. roku u chlapcov. Samozrejme, objavia sa aj výnimky – poniektorým ľuďom nohy rastú aj v dospelosti vo veku 18-tich až 20-tich rokov.

Hoci sa rast nôh zastaví tesne pred prekročením dvadsiatky, v skutočnosti sa veľkosť chodidla vplyvom niektorých faktorov zmeniť môže.

Zmena veľkosti chodidiel v tehotenstve

Jedným z dôvodov zmeny veľkosti chodidiel je tehotenstvo a tehotenské hormóny. Tehotenstvo ovplyvňuje aj veľkosť a tvar nohy. Problémom často bývajú ploché nohy. Ženy v období očakávania totiž naberú na hmotnosti, dôsledkom čoho sa menia aj ich chodidlá. Podľa vedcov sa veľkosť nohy zmení až 60% ženám – ich nohy sa počas tehotenstva rozšíria a predĺžia.

S poklesom klenby chodidla sa stretávajú aj mnohé ženy vo veku 40-tich až 50-tich rokov. V takom prípade je riešením skutočne prehodnotiť veľkosť topánok a siahnuť po väčšej alebo širšej obuvi.

Autor: Nadmerka

Značka: rast chodidla v dospelosti