Teplé mesiace sa nezaobídu bez sandálov

Všetci ich veľmi dobre poznáme. Niekto ich miluje a nedá na ne dopustiť, iní tento druh topánok radšej obchádzajú veľkým oblúkom. Reč je samozrejme o sandáloch. Mnohí z nás si pod týmto pojmom automaticky predstavia sandále s dvoma remienkami cez prehliavok, ktoré mal v detstve snáď každý. Doba sa však posunula a dnes sú sandále jednými z najobľúbenejších topánok u mužov aj žien a ponúkajú nespočetné množstvo dizajnov a typov.

Prvé sandále

Najstarší známy exemplár sandálov pochádza z obdobia spred asi 10 900 rokov, ktorý je vyrobený z kôry paliny a našiel sa v jaskyni štátu Oregon. Sandále sa okrem toho neskôr našli aj v starovekom Egypte, kde ich nosili iba významné osobnosti. Egyptské sandále boli vyrobené z papyrusu a iných materiálov, vrátane kože a dreva. Nosili ich tiež aj starí Gréci a Rimania. S nástupom kresťanstva však sandále upadli do nemilosti, pretože cirkevní predstavitelia si mysleli, že sandále ponechávajú ženské nohy príliš obnažené. Ďalšie zaujímavé exempláre predchodcov dnešných sandálov sa našli aj v Arménsku či v Alpách medzi Rakúskom a Talianskom. Všetky tieto druhy mali rôzne tvary a na ich výrobu boli použité rôzne materiály, podľa podnebia a regiónu. Môžeme však povedať, že sandále, ako ich poznáme dnes, sa neustále inšpirujú históriou a vidíme v nich veľkú podobnosť s historickými kúskami.

Poznáte základné typy sandálov?

Medzi najbežnejšie druhy sandálov patria jednoznačne otvorené sandále a sandále s uzavretou špičkou. Otvorené sandále sa tešia veľkej obľube samozrejme v letných mesiacoch, kedy poskytujú pohodlie a noha v nich môže dýchať. Nie všetci sa však cítia príjemne v otvorených sandáloch. Mnoho žien, ktoré majú pocit, že ich prsty nezodpovedajú ideálu krásy, radšej siaha po sandáloch s uzavretou špičkou a svoje chodidlá tak skrýva. Nové a nové trendy neustále umožňujú vyberať si z veľkého množstva rôznych dizajnov, strihov a farieb, a vďaka tomu je takmer isté, že tento typ obuvi nás len tak neomrzí.

Keby sme sa na druhy sandálov mali pozrieť z blízka, našli by sme hneď niekoľko ďalších druhov, ktoré poznáme okrem tých, ktoré sme spomenuli vyššie. Spomínať to, že všetky druhy ženských sandálok poznáme aj v prevedení na rôzne hrubom a vysokom opätku asi nemusíme. Faktom je, že nízke ženy vyhľadajú skôr sandále na vyššom podpätku a naopak vysoké ženy si vyberajú druhy s čo najnižšou podrážkou.

Určite ste už počuli alebo aj sami vlastníte sandále, ktoré nesú pomenovanie „gladiátorky“. Práve tento druh je do veľkej miery inšpirovaný starovekými sandálmi, ktoré nosili starí Rimania. Nízka podrážka, veľa šnúrok a dĺžka niekedy až pod kolená, už viete o ktorých je reč? Sú obľúbeným módnym doplnkom na letných koncertoch, či dovolenkách ale nič nepokazíte ani prechádzkou do mesta.

Ženy, ktoré chcú opticky predĺžiť svoje nohy, obľubujú sandále na klinovom opätku. Tento druh je doslova nestarnúca klasika, o ktorej ani nemôžeme povedať, že sa do módy vracia, pretože ona z nej nikdy neodišla. Sandále na kline si rok čo rok nachádzajú svoje obľúbenkyne a niet sa čomu diviť. Vyniknú ako súčasť voľnočasového outfitu na dovolenke, tak aj na akejkoľvek spoločenskej udalosti.

A čo muži?

Ani pánske publikum nezaostáva v obľúbenosti sandálov. Prečo je tomu tak? Odpoveď je veľmi jednoduchá, pretože si viac potrpia na pohodlie ako ženy. Ženy často hľadia viac na dizajn než na praktickosť a pohodlie a práve pohodlie je to, čo dokážu sandále mužom poskytnúť. Pánske sandále sú väčšinou univerzálnejšie, držia pevne chodidlo a vďaka tomu je možné ich využívať pri rôznych príležitostiach. Aj napriek tomu, že sandále u mužov naberajú na popularite, mnohí z nich sa ešte stále stránia ich noseniu. Dôvodom je podobná neistota ako u žien, že ich prsty a chodidlá nespĺňajú akési ideály. Avšak presne preto existujú sandále s uzavretou špičkou aj pre pánov. Ďalším dôvodom prečo ešte mnoho mužov neprišlo sandálom na chuť je, že si k nim nevedia zladiť celkový outfit. Pravdou je, že sa sandále nehodia ku všetkému. Preto však prichádzame s tipom, ako sa k nim vhodne obliecť.

TIP: Skúste k sandálom zvoliť letné šortky a polo košele, prípadne dlhé, ľanové nohavice. Zásadou, ktorá by sa mala v kombinácii so sandálmi dodržiavať, sú jednoznačne výrazné letné, prievzdušné látky.

Vedzte, že vďaka týmto tipom, objaví čaro sandálov nejeden ich odporca.

Výhod, ktoré so sebou sandále nesú je mnoho. Vďaka veľkému množstvu prevedení, si medzi nimi nájde určite každý to svoje. Zo zdravotného hľadiska, dokážu sandále dokonale kopírovať chodidlo, pevne ho obopnú a noha v nich pevne drží. Vďaka ľahkým materiálom a vzdušnosti v nich môžu chodidlá dýchať a predstavujú tak zdravú obuv.

Pripravte sa na teplé mesiace a vyberte si z našej ponuky dámskych aj pánskych modelov.

Autor: Nadmerka

Značka: sandále