Topánky si za celú svoju históriu držia hlavnú funkciu – zakrývať a ochrániť chodidlo. Avšak s príchodom jednoduchšej výroby a rôzneho dizajnu sa k hlavnej funkcii pridávali aj ďalšie – reprezentácia spoločenského postavenia alebo odlíšenie spoločenskej od pracovnej obuvi. Viac ako osem tisícročí histórie je spestrených rôznymi zaujímavosťami. Predstavíme vám šesť najviac fascinujúcich faktov o topánkach.

Šesť najviac fascinujúcich faktov o topánkach, o ktorých ste netušili

1. Pre antickú drámu boli topánky na platforme typické

Dráma mala v minulosti výrazne odlišnú podobu ako dnes. Predstavenia sa odohrávali v amfiteátroch a kostýmy hercov boli omnoho jednoduchšie. Jednoduchšia bola tiež obuv na javisku. Herci mnohokrát používali tzv. koturny – drevené topánky na dutej platforme. Vyvýšená obuv mala odlíšiť niektoré postavy z vyššej spoločenskej vrstvy od nižšie postavených postáv, ktoré boli buď bosé, alebo mali obuté len jednoduché sandále.

 

2. Prvé čižmy bez zapínania nosila kráľovná Viktória

Prechodna obuv na podpatku o topánkach

Čižmy bez zapínania sa dnes tešia veľkej obľube. Vďaka ich elastickým bokom nepotrebujú zips ani šnúrky, aby sme ich mohli pohodlne obúvať a vyzúvať. Vedeli ste však, že za ich popularitou stojí anglická kráľovná Viktória? V roku 1837 pre ňu návrhár vyrobil unikátne čižmy, ktoré nebolo potrebné komplikovane zaväzovať šnúrkami alebo zapínať gombíkmi. Čižmy boli pohodlné, ľahko sa obúvali a z kráľovského dvora sa rýchlo dostali aj do radov bežných ľudí.

 

3. Svadobné lodičky a svetové zvyky

Lakovane elegantne lodicky o topánkach

So svadobnými lodičkami sa spájajú rôzne tradície. V Číne, kde majú svadobné topánky spravidla červenú farbu, je zvykom vyhadzovať jednu lodičku na strechu domu, čo má novomanželom priniesť hojnosť a šťastie. V Maďarsku je zase zvykom, že si ženích pripíja s nevestinou svadobnou topánkou. V Amerike sa môžete stretnúť s tým, že svadobní hostia po obrade priviažu nevestine lodičky o auto novomanželov.

 

4. Najskôr z dreva a kože, neskôr z gumy a so šnúrkami

Najstaršia zachovaná obuv je stará viac ako 8 000 rokov a bola vyrobená len z dreva a kože. Zatiaľ čo koža zostala medzi materiálmi obuvi dodnes, o dreve sa to isté povedať nedá. Dominantným materiálom podrážok je dnes guma. Šnúrky, ako ich poznáme dnes (s kovovými alebo plastovými koncami proti páraniu), uzreli svetlo sveta až koncom 18. storočia.

 

Vedeli ste, že…
… čím vyššie mali vojaci v antickom Ríme zašnurované sandále a čím užšiu mali podrážku, tým vyššie mali postavenie?

 

5. Zákony, ktoré obmedzovali výšku obuvi

V antickej dráme symbolizovala rôzna výška obuvi rôzne postavenie v spoločnosti. Neskôr sa tento trend presunul aj do spoločnosti. V niektorých krajinách bola situácia taká vážna, že vyššie postavené osobnosti potrebovali sluhov, aby sa vôbec mohli postaviť alebo vo vysokých topánkach pohybovať. V Taliansku bol dokonca schválený zákon, ktorý obmedzoval výšku obuvi na 3 palce (8 cm).

 

6.  Priemyselná revolúcia výrazne zlepšila dostupnosť obuvi

Priemyselná revolúcia priniesla zmeny neopísateľných rozmerov do celého svetla. Veľké zmeny nastali aj v obuvníckom priemysle, ktorý bol založený na ručnej výrobe. S príchodom automatických šijacích strojov sa výroba výrazne zrýchlila. Cena obuvi postupne klesla a mohli si ju tak dovoliť aj nižšie spoločenské vrstvy. Do konca 19. storočia si mohol jeden pár obuvi dovoliť takmer každý v rozvinutých krajinách.

 

Objavte našu pestrú ponuku, oživte svoj botník a cíťte sa pohodlne v nových topánkach

 

Autor: Nadmerka
Foto: Unsplash, Nadmerka