Zabudnite na topánky rozhádzané po celej predsieni. Správne ukladanie je nielen estetickou, ale aj praktickou záležitosťou. Ak totiž budete svoje topánky skladovať správne, predĺžite ich životnosť a oni budú každú sezónu vyzerať takmer ako nové. Naučte sa, ako správne uložiť topánky, aby vám neprekážali a zároveň sa neničili.

Skrinka na topánky ako skladovať topánky

 

1. Investujte do skrinky na topánky

Väčšina z nás skladuje svoje topánky v predsieni a na ich ukladanie využíva voľný priestor na podlahe. Takto nám naša obľúbená obuv nielen zavadzia, ale navyše sa ničí, okopáva a vlhne. Prvým krokom k správnemu ukladaniu topánok je preto zaobstaranie si vhodnej skrinky na obuv.

Vysoký botník je ideálnym riešením, a to nielen v prípade, že máte malú predsieň. Vďaka vertikálnemu riešeniu využijete priestor na maximum a pohodlne uložíte všetky topánky bez toho, aby sa na seba tlačili.

 
POZOR:
Správne uložené topánky
by sa nemali dotýkať ani prehýbať.
Iba tak zabránite ich ničeniu.

 

Okrem klasickej skrinky môžete siahnuť aj po závesných organizéroch na obuv, v ktorých môžete skladovať tenisky, šľapky či sandále.

Skrinka na topánky by mala byť dostatočne veľká, aby sa do nej pohodlne zmestili všetky vaše topánky bez toho, aby sa dotýkali či prehýbali. Skrinky nikdy neumiestňujte do vlhkých a nevetraných priestorov. Topánky potrebujú dýchať, a preto je dôležité pravidelné vetranie a najmä sucho.

 

2. Urobte si poriadok

Akonáhle budete mať dostatočne priestrannú skrinku na topánky, môžete začať ukladať. Ešte predtým si však urobte v botníku poriadok a topánky, ktoré ste už niekoľko sezón nemali obuté, posuňte ďalej alebo vyhoďte.

 

Náš TIP:
Topánky si roztrieďte podľa
príležitostí a použitia.
Lodičky nepatria k teniskám,
čižmy k mokasínam.

 

Zabudnite na skladovanie starých čižiem, ktoré vás tlačia, roztrhaných tenisiek či lodičiek, v ktorých hrozí pád. Nechajte si iba tú obuv, ktorú skutočne nosíte. Len takto budete mať v botníku poriadok a priestor na nové topánky. Zbavte sa starých topánok a vymeňte ich za nové, ktoré vám budú robiť radosť.

Ako skladovať topánky

 

3. Pred uskladnením topánky ošetrite

Pred letnou sezónou je dôležité správne ošetriť a uložiť zimné topánky, pred zimnou zase letné. Topánky, ktoré budú uskladnené dlhšie než do druhého dňa, si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a ošetrenie, aby boli v ďalšej sezóne ako nové.

Nikdy neukladajte vlhké či špinavé topánky – pred novou sezónou ich vždy dôkladne očistite a doprajte im potrebnú starostlivosť.

 

Všetko pre ošetrenie obuvi nájdete v našej ponuke.

 

Topánky nechajte poriadne vyschnúť, očistite ich od blata, trávy či posypovej soli a nezabudnite ani na dezinfekciu zvnútra. Následne topánky ošetrite špeciálnym prípravkom určeným na daný materiál. Ideálne je, ak topánky pred niekoľkomesačným uskladnením uložíte do samostatných krabíc či vrecúšok – topánky nezabudnite vypchať, aby držali tvar.

Autor: Nadmerka
Foto: Canva

 

Značka: čistenie obuvi starostlivosť o topánky