Každé leto je pre naše chodidlá skúškou odolnosti. Teplo, pot, bazény, sprchy na kúpaliskách a nosenie uzavretých topánok – to všetko sú ideálne podmienky pre vznik mykózy. Trápi vás nepríjemné svrbenie, začervenanie alebo odlupovanie kože medzi prstami? Plesňové infekcie (mykóza) nie sú len estetickým, ale aj zdravotným problémom. Ako predchádzať ich vzniku a čo robiť, aby ste sa im v lete oblúkom vyhli?

Mykóza alebo nepríjemná pleseň na nohách. Ako sa chrániť v lete

 

Suché nohy a pravidelná hygiena – základ každej prevencie

Znie vám to ako samozrejmosť? A predsa mnoho ľudí v horúčavách zanedbáva základnú hygienu svojich nôh. Plesniam sa darí predovšetkým tam, kde je vlhko a teplo – preto si po každom sprchovaní dôkladne osušte nielen chodidlá, ale aj priestor medzi prstami. Vyhnite sa chôdzi naboso vo verejných sprchách, saunách či na kúpaliskách – ideálnou ochranou sú gumené šľapky. Nohy si umývajte denne, ideálne jemným antibakteriálnym mydlom.

 

Vedeli ste, že…
…mykóza sa môže prenášať aj ponožkami? Preto je dôležité prať ich na minimálne 60 °C.

 

Vyhýbajte sa uzavretej a syntetickej obuvi

Uzavretá a nepriedušná obuv v štýle tenisiek alebo čižiem je žiaľ živnou pôdou pre plesne, baktérie a vznik nepríjemného zápachu. Ak nosíte športové topánky alebo pracovnú obuv, vyberajte si ich otvorené alternatívy alebo aspoň tie kusy, ktoré sú vyrobené z priedušných prírodných materiálov. Ak už musí ísť o syntetiku, stavte na odvetrávané modely. Obuv striedajte, nechajte ju vetrať a nepodceňujte ani pravidelné čistenie či dezinfekciu.

Bezove kozene baleriny na leto mykoza

Riešenie na leto – sandále a šľapky

Letné mesiace sú ideálnym obdobím na to, aby ste svojim chodidlám dopriali vzduch a voľnosť. Stavte tak na otvorenú obuv vo forme sandálov a šľapiek, ktoré umožnia vašim nohám dýchať. Vyhýbajte sa topánkam, ktoré spôsobujú nadmerné potenie s minimálnou mierou vetrania. Takáto obuv je riziková aj z hľadiska tvorby otlakov či iných zdravotných komplikácií.

Bezove sandale na leto mykoza

Pomôcť si môžete antimykotickým sprejom či púdrom

Najlepším riešením je predchádzať problému ešte pred jeho vznikom. V prípade mykózy si môžete pomôcť napríklad produktmi určenými na jej prevenciu. Antimykotické spreje a zásypy do topánok či na chodidlá znižujú vlhkosť a vytvárajú prostredie, v ktorom sa plesne len tak ľahko nerozmnožia. Ak sa vaše chodidlá nadmerne potia alebo ste často v bazénoch, použite tieto produkty skôr ako bude neskoro. Okrem prevencie plesní slúžia pre odstránenie zápachu.

 

Ak vidíte prvé príznaky, rýchla reakcia zabráni šíreniu

Začervenanie, svrbenie, šupinatá koža medzi prstami či drobné praskliny – poznáte to? To všetko môže signalizovať začiatok mykózy. Čím skôr začnete s liečbou, tým ľahšie sa infekcie zbavíte. V lekárni nájdete množstvo voľnopredajných krémov, gélov alebo sprejov. Ak sa stav nezlepší do niekoľkých dní, navštívte dermatológa či podológa – neliečená mykóza sa môže rozšíriť aj na nechty či ďalej na telo.

Mykóza na nohách nemusí byť vaša letná spomienka – stačí pár jednoduchých návykov, trocha prevencie a vaše chodidlá zostanú v bezpečí. Nohy si v lete zaslúžia rovnakú starostlivosť ako tvár či ruky. Dávajte si pozor na vlhké verejné miesta, striedajte obuv a nepodceňujte signály, ktoré vám telo dáva. Vyberajte otvorenú obuv a prírodné materiály.

Autor: Nadmerka
Foto: Freepik, Nadmerka

Značka: leto Pleseň podológia