Na návšteve sa odmietate vyzuť a po práci musíte ísť okamžite do sprchy, aby ste zmyli nepríjemný zápach nôh? Ak patríte k ľuďom, ktorých trápi zápach chodidiel, iste tieto nepríjemnosti dôverne poznáte. Na nohách sa nachádza viac ako 200 tisíc potných žliaz. Mnohých z nás tak trápi nadmerné potenie sprevádzané nepríjemným zápachom. Ako sa zbaviť otravného zápachu raz a navždy?

Trápi vás zápach nôh? 3 tipy, ako sa ho zbavíte raz a navždy

Najčastejšou príčinou vzniku zápachu nôh je nadmerné potenie. Vlhké a teplé prostredie je ideálnym miestom pre rast baktérií. Ďalším faktorom prispievajúcim k nepríjemnému zápachu je tiež nosenie nepriedušnej obuvi či nevhodných ponožiek.

 

Vedeli ste, že…
… na chodidlách máme zhruba 250 tisíc potných žliaz? V horúcich letných dňoch dokážu naše nohy vyprodukovať takmer pol litra potu.

 

Nesprávna obuv a nedostatok hygieny zápach ešte viac zintenzívňuje. Zápach nôh však môže signalizovať aj niektoré zdravotné problémy, ako napríklad hubové infekcie, dermatitída či problémy so štítnou žľazou.

 

1. Základom je správna hygiena (zápach nôh)

Prvým a zároveň najdôležitejším krokom k odstráneniu zápachu chodidiel je správna hygiena. Iba tak sa na vašich chodidlách nebudú množiť zapáchajúce baktérie. Príčinou zápachu totiž nie je pot, ale rozkladajúce sa baktérie.

 

Ako čistiť obuv v lete, keď sa vám potia chodidlá?
Dozviete sa v tomto článku.

 

Nohy si preto každý deň umývajte antibakteriálnym mydlom, poriadne ich osušte a ráno nezabudnite ani na sypký púder, ktorý potlačí potenie. Vyskúšať môžete aj protiplesňové roztoky či spreje. Skvelým pomocníkom je tiež teatree olej (čajovník) – raz týždenne svojim nohám doprajte kúpeľ v tomto roztoku. Ak vám nevonia čajovník, nahradiť ho môžete bylinnými odvarmi zo šalvie, bazy či repíka.

Vhodna starostlivost o obuv
Nezabúdajte na vhodnú starostlivosť o obuv.

 

2. Noste kvalitné ponožky
a priedušné topánky (zápach nôh)

Možno sa vám to zdá ako banalita. No výber správnych ponožiek, ktorý je rovnako dôležitý ako správna hygiena, mnoho ľudí podceňuje. Nohy musia počas dňa dýchať, takže zabudnite na umelé materiály či silonky. Namiesto toho siahnite po zdravých bavlnených alebo bambusových ponožkách. Tie sú priedušné a dobre absorbujú vlhkosť.

 

Vyberte si z ponuky kvalitných ponožiek z bavlny či bambusu

 

Ak nosíte lodičky, do ktorých si zvyknete obúvať silónové ponožky, siahnite po pančuchách s obsahom striebra či jeho nanočastíc. Tie totiž účinne bojujú proti tvorbe a šíreniu baktérií a plesní.

Záležať si dajte aj pri výbere topánok. Správna obuv by mala byť dostatočne priedušná, aby mohli vaše chodidlá dýchať. Základom sú kvalitné materiály ako useň či brúsená koža. Umelým materiálom sa radšej vyhnite. Ak máte možnosť, počas dňa noste v práci či doma pohodlné prezuvky,  v ktorých sa vaše chodidlá nepotia.

Seibel vzdusna obuv

Tamaris vzdusna obuv

U nás nájdete kvalitnú priedušnú obuv na každý deň.

 

3. Dôkladne sa starajte o obuv (zápach nôh)

Máte už v topánkovníku kvalitné priedušné topánky? V tom prípade sa o ne nezabúdajte pravidelne starať. Okrem starostlivosti o vonkajší materiál dbajte o čisteniu vnútra topánok. Tenisky, lodičky či sandále pravidelne dezinfikujte, použiť môžete aj octový roztok či jedlú sódu. Tou z času na čas posypte vnútro obuvi a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.

Skvelým pomocníkom je prírodný dezodorant na obuv. Sprej s obsahom esenciálnych olejov pôsobí antibakteriálne a zároveň vaše topánky príjemne prevonia. Topánky vždy nechajte poriadne uschnúť a nikdy si ich neobúvajte vlhké. Striedajte preto aspoň dva páry. To isté platí aj o ortopedických vložkách. Nezabúdajte ich pravidelne vetrať a čistiť, aby sa na nich nezačali šíriť baktérie.

Potrebujete poradiť s výberom topánok či doplnkov? Neváhajte nás kontaktovať alebo nás navštívte osobne.

Autor: Nadmerka
Titulná foto: Shutterstock
Foto: Nadmerka

 

Značka: pohodlie starostlivosť o topánky