Turistika je nádherný šport, ktorý ponúka dychberúce výhľady, zlepšenie kondičky,  nové myšlienky a mnoho ďalšieho. Avšak to, čo všetko si zoberiete z času stráveného v prírode, je závislé aj na vašej výbave. Základným kameňom úspešného výstupu je turistická obuv. Práve preto vám v dnešnom článku ponúkame prehľad štyroch najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali pri ich výbere vyhnúť.

Turistická obuv a jej správny výber, týmto chybám sa určite vyhnite

Dbajte na výber správneho druhu obuvi

Relatívne častou chybou je výber zbytočne robustných a neforemných topánok na menej náročnú turistiku. Vysoká turistická obuv je spravidla menej flexibilná a ťažšia, takže je chôdza menej prirodzená. Na druhú stranu ponúka členkom väčšiu oporu a lepšie vás chráni pred snehom, prachom alebo vodou.

Panske barefoot topansky pre aktivity v prirode

Nízke topánky do hôr naopak neponúkajú takú mieru stabilitu v členkoch, ale ich hmotnosť je zlomkom váhy vysokej obuvi a ponúkajú väčšiu slobodu pohybu. Poslednou možnosťou sú barefoot topánky, ktorých opora chodidla je minimálna, ale kontakt s povrchom maximálny.

 

Odborník radí:
Viacerí výrobcovia ponúkajú jeden model vo vysokej a nízkej verzii. Ak vám nebude vyhovovať pevnosť vysokej topánky, môžete siahnuť po jej nízkom prevedení.

Kvalitne panske trekove topanke Keen turistika

Vodeodolná turistická obuv nemusí byť vždy nevyhnutná

Ponuka turistickej obuvi je veľmi široká a vodeodolné modely samozrejme nie sú výnimkou. Ak plánujete navštevovať vlhké, blatisté a daždivé oblasti, tak je vodeodolná obuv prvou voľbou. Ak sa ale budete venovať turistike v suchších oblastiach, nemusí byť tento parameter rozhodujúci.

 

Správna veľkosť je alfa a omega

Zlatým pravidlom výberu správnej veľkosti je vyskúšanie v kamennej predajni.

Damska nepremokava turisticka obuv do terenu

Damska turisticka obuv s nepromokavou membranou

Vyskúšajte viac možností aby vám turistická obuv sedela

Osobná návšteva nie je len o výbere správnej veľkosti. Je to aj o topánke samotnej. Pri skúšaní zistíte, ako veľmi je obuv flexibilná, akú podporu ponúka a hlavne aká je jej skutočná hmotnosť. Na výber si vyčleňte dostatok času, aby ste stihli vystriedať modely rôznych výrobcov, tvarov a vlastností.

Zbytočná bolesť svalov, otlaky, kŕče v prstoch chodidiel – s tým všetkým vás môžu potrápiť nesprávne zvolené turistické topánky. Turistickú obuv, viac ako akýkoľvek iný druh obuvi, by ste si mali pred kúpou poriadne odskúšať. V kamennej predajni zistíte, či vám sedí veľkosť, tvar, hmotnosť a tiež flexibilita topánky.

Autor: Nadmerka
Foto: Merrell, Nadmerka

Značka: turistika