Výber topánok je sprevádzaný veľmi významnou úlohou. Mnohí už na prvý dojem stavujú pri svojom nákupe obuvi najmä na vizuálnu stránku topánky, čo je však omnoho dôležitejšie než samotný dizajn? Nákup topánok sa v prvom rade nezaobíde bez výberu tej správnej veľkosti. Topánka nesmie byť príliš veľká ani o kúsok menšia. Akákoľvek odchýlka môže spôsobovať veľké nepohodlie a rôzne zdravotné nepríjemnosti sprevádzajúce nosenie obuvi. Navyše, topánky, ktorých veľkosť nám nesedí úplne presne, veľmi rýchlo z požívania vyraďujeme. Nie je to veľká škoda, ak kvôli zle zvolenej veľkosti prestaneme nosiť svoju obľúbenú časť odevu?

Aké veľkostné tabuľky obuvi sa v súčasnosti používajú?

Merných systémov, ktoré označujú rozmery topánok sa vo svete rozšírilo neúrekom. Medzi najviac známe a najviac využívané patria systémy: EU (európsky/francúzsky/metrický), UK (britský) a US (americký). Celosvetovo sú rozšírené i ďalšie veľkostné systémy, ako: mexický, austrálsky, japonský alebo napríklad rusko-ukrajinský. Ich používanie nie je však rozšírené vo veľkom rozsahu.

Vedeli ste, že spomedzi týchto troch je najstarším systémom veľkostí topánok práve britský? Za jeho vznik sa zaslúžil v roku 1688 Brit Randle Holme III. . Rozvojom jeho vynálezu pokračoval James Smith, ktorý pri určovaní veľkosti vychádzal z veľkostí palcov. Každý veľkostný stupeň zodpovedá jednej tretine palcu, a teda 8,46 mm. Americký systém číslovania obuvi pochádza zo Severnej Ameriky. Za jeho autora možno považovať New Yorčana – Edwina Simpsona, ktorú prvú tabuľku inicioval v roku 1880. Systém podobne ako britský pochádza z prirovnávania palcov avšak s rozdielnym začiatkom stupnice, a to o 66 mm.

Európou najpoužívanejší systém EU sa pôvodne označuje aj ako francúzsky alebo metrický. Jeho používanie oficiálne zaradil ako prvý generál Napoleón v roku 1801. Tento systém číslovania neobsahuje polovičné veľkosti. Pre určenie veľkosti využíva tzv. parížske body, ktoré sú ekvivalentom 2/3 cm. Dojčenské veľkosti začínajú na veľkosti 15 (ekvivalent 0) a každá veľkosť potom postupuje o dve tretiny centimetra vyššie. Zaujímavosťou je i fakt, že v histórií veľkostných systémov obuvi došli k významného pokusu o zjednotenie v jeden celosvetovo uznávaný a používaný systém. V 60. rokoch minulého storočia bol vytvorený systém tzv. Mondopoint systém, ktorého základ spočíval v metrickom systéme. Označoval dĺžku chodidla bez nadmerku. O dve desaťročia neskôr sa v dnešnom Zlíne konala konferencia, ktorej cieľom bolo práve zjednotenie veľkostných systémov na používanie Mondopoint. Avšak k spoločnej dohode nedošlo a naprieč svetom môžeme vidieť využívanie rôznych systémov až do dnes.

Tipy na záver…

Jedným z tipov na určenie veľkosti topánok je zabezpečiť, aby ste si zmerali nohy počas dňa po intenzívnom státí čí pretrvávajúcej chôdzi. Vaše chodidlo sa v priebehu celého dňa do určitej miery rozťahuje. Tento fakt prirodzene ovplyvní i veľkosť obuvi. Ďalším tipom je vyskúšať si obe topánky v páre. Ak topánka dobre sedí na pravej nohe, neexistuje vždy záruka, že sedí rovnako dobre na ľavej. Pri meraní veľkosti obuvi je najdôležitejším faktorom veľkosť vášho dlhšieho chodidla. Jeho dĺžka (v centimetroch) počnúc pätou až po palec zodpovedá ideálnej veľkosti obuvi pre vás + nadmerok.

Nezabúdajte na šírku kopyta obuvi

V ponuke nášho e-shopu sú uvádzané vnútorné dĺžky topánok v centimetroch. K tomuto číselnému údaju je pre správny výber topánky potrebné pripočítanie nadmerku 0.5-1 cm a následne zvoliť topánky podľa filtra na vnútornú dĺžku. Pri veľkostnom výbere topánok je potrebné dbať aj na údaj zvaný „šírka kopyta obuvi“. Tá sa v rámci Európy označuje písmenkami (od najužšej po najširšiu) F, G, H, K a M, pričom sú častokrát sprevádzané i číslovaním po stupňoch. Berieme ohľad aj na tvar špičky obuvi. Pri špicatých modeloch nedosahujú obyčajne prsty až do špičky.

Pri výbere správnej veľkosti obuvi je najideálnejšie osobné vyskúšanie si topánok priamo v predajni. Mnohé situácie však túto možnosť neposkytujú. Online nákupu obuvi sa však netreba obávať. Pri každom kúsku obuvi v našom sortimente uvádzame veľkosti v troch systémoch (EU, UK, US), ak sú uvedené výrobcom. 

V našom e-shope uvádzame vnútorné dĺžky obuvi, alebo dĺžky stielok obuvi, aby ste sa mohli v reálnych veľkostiach topánok lepšie zorientovať.

Našim cieľom je správny výber veľkosti obuvi aj prostredníctvom online nákupu z e-shopu.

Autor: Nadmerka

Značka: veľkosti obuvi