Chystáte sa na nákup nových topánok a nechcete strácať čas chodením po obchodoch? V tom prípade je pre vás nákup online tým najlepším riešením. Topánky si vyberiete aj kúpite z pohodlia domova. Aby bol váš nákup skutočne úspešný, musíte si správne zmerať veľkosť obuvi. Poradíme vám, ako na to.

Ako správne vybrať veľkosť obuvi online

Nákup obuvi sa nezaobíde bez dôsledného merania a skúšania. A to bez ohľadu na to, či si topánky vyberáte v kamennej predajni, alebo online z pohodlia domova. Hoci sa niektorí ľudia ešte stále zdráhajú nakupovať obuv bez skúšania, verte, že to nie je také ťažké, ako sa zdá.

 

O tom, či rastú chodidlá aj v dospelosti,
sa dočítate v tomto článku
.

 

Stačí aby ste si chodidlo správne zmerali, a potom môžete veselo nakupovať aj bez skúšania. Správne stanovená veľkosť obuvi je však najdôležitejším predpokladom toho, aby ste si nové topánky naozaj obľúbili. Topánka vás nesmie nikde tlačiť, no zároveň nemôže byť ani citeľne väčšia.

Ako zmerať veľkosť chodidla?

Prvým krokom pri výbere správnej veľkosti topánok je meranie dĺžky chodidla. Na základe tohto údaju si budete môcť vybrať topánky s vnútornou dĺžkou, ktorá vám sadne ako uliata. Nohu si merajte večer, kedy je po celodennom chodení väčšia ako ráno a jej rozmer teda zodpovedá každodennej realite.

 

Vedeli ste, že...
… veľkosť chodidla sa nám môže počas života meniť?

 

Pri meraní nohy sa zamerajte na tzv. mondopoint, teda najdlhší rozmer chodidla. Najjednoduchšie je vziať si list papiera a položiť ho tesne ku stene. Následne sa na papier postavte tak, aby ste mali pätu opretú o stenu. Teraz si označte najdlhší prst a pravítkom spojte koniec papiera s miestom, ktoré ste označili. Čiaru zmerajte. Získaný rozmer označuje dĺžku vášho chodidla – mondopoint.

Meranie chodidla nohy

Aby boli topánky pohodlné, musí byť ich vnútro o niečo dlhšie než mondopoint. K dĺžke chodidla je preto nutné prirátať tzv. nadmerok. V prípade obuvi na každodenné nosenie vám odporúčame prirátať si k dĺžke chodidla zhruba 5 – 10 mm, v závislosti od toho, aké topánky bežne nosíte.

 

Nazrite do širokej ponuky kvalitných dámskych
a pánskych topánok a vyberte si tie svoje.

 

Akonáhle máte zmeranú dĺžku chodidla a pripočítali ste k nej nadmerok, viete, po akej vnútornej dĺžke topánky siahnuť.

Vnútorná dĺžka obuvi sa u rôznych výrobcov líši, a preto by ste si pri online nákupe topánok mali veľkosť vyberať nielen podľa čísla, ale predovšetkým podľa tejto dĺžky a tiež šírky obuvi.

U jedného výrobcu môžete mať veľkosť 42, avšak u iného to môže byť veľkosť 41 či 43.

Ak ste sa rozhodli pre online nákup obuvi, nezabudnite si zmerať dĺžku chodidla. Vďaka tomuto údaju budete s istotou vedieť, aká veľkosť vybraných topánok je pre vás vhodná. Online nakupovanie nemusí byť náročné, ak viete, ako na to.

Autor: Nadmerka
Foto: Shutterstock

 

Značka: veľkosti obuvi