Nespočetné množstvo hodín v uzavretej obuvi, plesňové ochorenia pokožky či príliš tesné topánky – to všetko môže spôsobovať nepríjemný zápach nielen chodidiel, ale aj obuvi. Z vyzutia na návšteve alebo skúšania obuvi v kamenných predajniach sa tak môže stať nepríjemná situácia pre každého, koho trápi tento problém. Napriek tomu, že príčina zápachu nemusí byť hneď jasná, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako predísť zápachu, alebo ako sa ho zbaviť.

Ako sa zbaviť zápachu obuvi a chodidiel

Prečo topánky zapáchajú?

Pokožka na našom tele obsahuje vývody potných žliaz, ktoré sa nachádzajú aj na dlaniach či chodidlách. Bez ohľadu na to, či patríte medzi osoby, ktoré sa potia viac alebo menej, uvoľňovaniu potu na chodidlách v ponožkách a obuvi skrátka nezabránite. Kombinácia vlhka a tepla je ideálnym prostredím pre rast baktérií, kvasiniek a plesní.

Podobne ako v tráviacom trakte, aj na pokožke máme mikroflóru, ktorá slúži ako imunitná bariéra. V prípade, že sa niektoré druhy baktérií premnožia (hlavne Brevibacterium epidermidis), začne pot zapáchať intenzívnejšie.

Striedanie obuvi počas ročného obdobia je pre naše chodidlá prospešné. Vyskúšajte niektoré z našich štýlových zimných topánok pre každodenné nosenie.

Zimné obdobie je pre množenie mikroorganizmov veľmi priaznivé. Vonku je síce chladno, no naše chodidlá sú o to častejšie uzavreté v hrejivej a stiesnenej obuvi. Rýchlosť množenia baktérií je ďalej ovplyvnená aj frekvenciou nosenia jednej obuvi. Ak obuv pravidelne nestriedate, okrem zápachu zvyšujete riziko rozvoja plesňového ochorenia chodidiel.

Rada odborníka:
Hlavnou zásadou v boji pri zápachu je udržiavanie suchej obuvi. V suchom prostredí sa baktérie a kvasinky nemôžu množiť, takže obmedzujú svoj zápach.

Ako sa zbaviť plesne a nepríjemného zápachu

Ako predísť zápachu topánok?

Najúčinnejším riešením zapáchajúcich topánok je odstránenie príčiny zápachu. V prípade, že je príčinou pleseň na chodidlách, je dôležité zbaviť sa najskôr tejto zdravotnej komplikácie. Odporúčame vám preto návštevu lekára, ktorý vám môže odporučiť špeciálny krém s antimykotickými zložkami. Akonáhle sa zbavíte plesní, je veľmi pravdepodobné, že sa zbavíte aj zápachu.

Ďalším krokom v prevencii je nosenie priestrannej obuvi. Samozrejme tým nemyslíme, že máte pri výbere zimných topánok voliť mierne väčšie modely. Dôležité je, aby mali prsty dostatok miesta aj po stranách a na vrchu. Ak sa vám pri nosení začnú tvoriť na ktorejkoľvek časti chodidiel otlaky, nemusí byť pre vás táto obuv vhodná.

Zanedbať by ste nemali ani starostlivosť o svoju zimnú obuv. Okrem čistenia, lakovania a impregnácie by ste mali obuv po použití nechať poriadne vyschnúť. Akonáhle sa vyzujete po dlhom pracovnom dni v uzavretej obuvi, odložte topánky na suché miesto a neobúvajte si ich až kým nebudete mať istotu, že sú naozaj suché.

Zimné topánky a boj s vlhkosťou

Ako sa zbaviť zápachu obuvi a chodidiel?

Rýchlou prvou pomocou pri zapáchajúcej obuvi je prírodný deodorant s obsahom esenciálnych olejov. Deodorant zabráni zvýšenej tvorbe potu, zahubí nežiaduce baktérie a vašu obuv prevonia príjemnou vôňou. Vyskúšať môžete tiež bežne dostupné pohlcovače pachu, ako napríklad jedlá sóda. Sódu môžete najskôr nasypať do látkového vrecúška, aby ste neskôr topánky nemuseli zvnútra čistiť.

Okrem pachu sa môžete popasovať aj s vlhkosťou. Jednoduchým riešením sú pokrčené stránky novín. Mnohé zdroje odporúčajú na pohltenie vlhkosti aj soľ, no tá môže poškodiť nielen vnútornú výstelku obuvi, ale aj ďalšie jej vrstvy. Preto vám odporúčame, aby ste sa soli úplne vyhli.

Trápi vás zapáchajúca obuv a neviete si s ňou rady? Uistite sa, že nosíte správu obuv a že topánky pravidelne striedate. Častou príčinou môže byť plesňové ochorenie, s ktorým sa však môžete jednoducho popasovať voľne dostupnými antimykotikami s lokálnym účinkom vo forme mastí a gélov.

Autor: Nadmerka
Foto: Unsplash, Shutterstock

 

Značka: Pleseň Zápach Zimná obuv