Opúchajú vám nohy a každé topánky vás tlačia? Na vine môžu byť zdravotné problémy, ale aj nevhodná obuv. Nohy potrebujú dýchať a tesné topánky ich zbytočne škrtia. Doprajte svojim nohám komfort a vyberte si obuv, ktorá zmierni opúchanie nôh a opuchnuté nohy budú minulosťou.

Ako vybrať obuv na opuchnuté nohy

Prečo nohy opúchajú?

Napuchnuté nohy nás dokážu potrápiť v letných mesiacoch, no tento problém nás neobchádza ani v zime. Niekedy sa opuch objaví po konzumácii príliš slaného jedla, inokedy kvôli tesnému oblečeniu či topánkam.

Príčina opuchnutých nôh však môže byť ukrytá aj v zdravotných komplikáciách. Zadržiavanie tekutiny v tele môže byť spôsobené napríklad:

– problémami s obličkami,
– hormonálnou nerovnováhou,
– či problémami s lymfatickým alebo obehovým systémom.

 

Podológia dokáže vyriešiť vaše problémy s chodidlami.
Prečítajte si viac

 

Príčinou môže byť aj cukrovka či nadváha, mnoho žien trápia opuchnuté nohy v tehotenstve alebo krátko po pôrode. Ak máte sedavé zamestnanie alebo celý deň trávite v stoji, opuchy sa s veľkou pravdepodobnosťou objavia večer.

 

Ako na opuchnuté nohy?

Ak sa chcete zbaviť opuchov, alebo zmierniť ich výskyt, mali by ste spoznať príčinu opuchnutých nôh. V prípade, že je na vine sedavý životný štýl či nedostatočné prekrvenie končatín, je dôležité zmeniť váš denný režim. Do programu zaraďte pravidelný pohyb, nezabudnite ani na studené obklady a ľadovú sprchu nôh. Pomôcť môžu aj pravidelné masáže so špeciálnymi chladivými krémami alebo gélmi na nohy.

Prečo nohy opúchajú opuchnuté nohy

Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom soli a pite dostatok čistej vody – je to paradoxné, no telo zadržiava tekutiny vtedy, keď ich má málo. Keďže častou príčinou opuchnutých nôh je aj nesprávna obuv, mali by ste skontrolovať svoj botník.

 

Trápia vás opuchnuté nohy? Dovoľte im dýchať a uvoľniť sa. Vyberte si zdravotnú obuv, ktorá vás zbaví nepríjemného napätia a bolestí.

 

Vhodná obuv zmierni opuchy nôh

Ak netrpíte obezitou, diabetom či problémami s obličkami, no napriek tomu vás trápia opúchajúce nohy, príčinou je s veľkou pravdepodobnosťou nevhodná obuv. Príliš úzke topánky, ktoré vás škrtia, tlačia alebo neposkytujú dostatok priestoru vašim prstom, sú ideálnym predpokladom pre vznik opuchov.

Nevhodná obuv vám môže spôsobiť mnohé zdravotné komplikácie od opuchov až po deformáciu chodidla. Deň by ste preto mali tráviť v zdravotných topánkach, ktoré doprajú vašim nohám pohodlie a oporu. Odborníci odporúčajú nosiť obuv s pevnou podrážkou, plnou pätou a špičkou.

To isté platí aj v prípade, že hľadáte tenisky či sandále, ktoré nespadajú do kategórie zdravotná či ortopedická obuv. Pri výbere si vždy všímajte materiál podrážky, ale aj topánok. Ideálne sú topánky z prírodnej kože, ktorá sa prispôsobí vašim chodidlám. Pomôcť vám môžu aj ortopedické vložky, ktoré zmierňujú zaťažovanie svalov a väzov pri chôdzi.

Pozornosť venujte aj výberu správnej veľkosti. Dôležitá je nielen dĺžka, ale aj šírka topánky. Príliš tesné topánky spôsobujú opúchanie nôh a zväčša skončia odložené v krabici, no podobný osud čaká aj veľké topánky, ktoré sa vyzúvajú. Pri kúpe si topánky radšej vyskúšajte a poraďte sa s odborníkmi.

 

Vyberte si zo širokej ponuky zdravotnej a ortopedickej obuvi.

 

Autor: Nadmerka
Foto: Unsplash

 

Značka: problémy chodidiel