Tvrdé a popraskané päty na nohách nie sú iba estetickým problémom. Suchá a popraskaná pokožka môže spôsobovať priam neznesiteľné bolesti päty, a to nielen počas chôdze. Nedovoľte suchej pokožke prerásť vo vážny zdravotný problém. Začnite sa správne starať o popraskané päty a vyhnite sa zbytočným komplikáciám.

Ako na popraskané päty

Tvrdé päty môžu z nevzhľadného problému rýchlo prerásť v závažnú zdravotnú komplikáciu. A to v momente, keď sa praskliny prehĺbia v otvorené trhliny. Za týmto javom stoja rôzne príčiny – od nesprávnej obuvi až po obezitu či genetické predispozície. Na vine môže byť aj nedostatočný príjem tekutín, minerálov či vitamínov. Niektoré faktory ovplyvniť nedokážeme, no mnohé áno. Stačí niekoľko zmien a vaše chodidlá budú opäť hladké.

 

Vedeli ste, že…
… popraskané päty trápia až pätinu populácie? S týmto problémom častejšie bojujú ženy.

 

1. Hĺbková hydratácia

Ako často venujete svojim chodidlám starostlivosť, akú si po celom dni zaslúžia? Na nohách strávime dlhé hodiny, večer na ne ale zväčša zabúdame. Aspoň raz týždenne im doprajte relaxačný kúpeľ vo vlažnej vode s pridaním morskej alebo epsomskej soli. Pravidelné namáčanie popraskanej kože ju zmäkčuje a zároveň pomáha odstrániť odumreté bunky. Po kúpeli nezabudnite na jemné mechanické odstránenie odumretej kože pomocou pemzy alebo elektrického pilníku.

Hĺbková hydratácia popraskané päty

Zaraďte do svojej každodennej starostlivosti hydratačný krém alebo balzam na päty. Produkty s ureou, kyselinou hyalurónovou či salicylovou sú pri hydratácii a hojení popraskaných chodidiel obzvlášť účinné. Okrem vonkajšej hydratácie však nezabúdajte ani na tú vnútornú. Dbajte na pravidelný pitný režim, sladené nápoje vymeňte za čistú vodu alebo bylinkový čaj.

2. Pravidelná exfoliácia

Pravidelné exfoliovanie pokožky pomáha odstrániť odumretú kožu a zabraňuje tvorbe nových prasklín. Vyskúšajte napríklad exfoliačné ponožky, ktoré sa v posledných mesiacoch tešia obrovskej popularite. Fungujú na jednoduchom princípe a ich použitie je naozaj rýchle. Jediným mínusom je pomerne nevzhľadné olupovanie odumretej pokožky niekoľko dní po použití. Preto sa odporúča použiť ich v období, kedy neplánujete aspoň týždeň nosiť otvorenú obuv – napríklad počas jesenných mesiacov. 

 

Náš TIP:
Pred spaním si na chodidlá naneste hydratačný krém, masku alebo balzam a zabaľte ich do igelitového vrecúška, prípadne si obujte hrubé bavlnené ponožky.

 

3.  Správna obuv

Celý deň stojíte na nohách a vaše chodidlá sa tlačia v nepohodlných topánkach? Potom niet divu, že vás trápia popraskané a tvrdé päty. Nesprávne zvolená obuv spôsobuje bolestivé otlaky, ktoré potom ľahko vyústia v suché praskliny. Vyhnite sa noseniu príliš tesnej obuvi či topánkam z nekvalitného materiálu. Namiesto toho začnite nosiť pohodlné topánky, v ktorých sa nevytvára prílišný tlak na päty.

Správna obuv popraskané päty

Vyberte si obuv, ktorá vás netlačí a vaše nohy môžu dýchať.

Obuv by mala byť aj dostatočne priedušná, aby sa vaše nohy nepotili a neprehrievali. V prípade, že vás trápia tvrdé päty, vyhnite sa aj chodeniu naboso. Doma noste hrubé ponožky alebo pohodlnú domácu obuv. Máte možnosť prezuť sa aj v práci? Rozhodne tak urobte.

 

Objavte širokú ponuku pohodlnej obuvi

 

4. Vitamíny a minerály (na popraskané päty)

Aj strava chudobná na minerály a dôležité vitamíny môže byť príčinou suchej a popraskanej kože. Zaraďte do svojho jedálnička pokrmy bohaté na vitamíny a minerály. Ovocie, zelenina či rybacie mäso – začnite telo vyživovať zvnútra. Vitamíny však nemusíte iba jesť. Vyskúšajte zázračnú vitamínovú mäsku na nohy. Rozmačkajte banán a avokádo. Túto zmes si naneste na chodidlá a tie zabaľte do kuchynskej fólie či igelitového vrecúška. Kým budete sledovať obľúbený seriál či film, pokožka sa krásne vyživí.

5. Zdravý pohyb (na popraskané päty)

Po celom dni na stoličke alebo na nohách si vaše telo priam žiada pohyb. Choďte sa prebehnúť, zacvičte si v obývačke alebo zájdite na prechádzku do lesa. Pohyb podporí prekrvenie dolných končatín, čo prospieva aj k lepšiemu stavu chodidiel. Ak si po športe doprajete studenú sprchu, vaše nohy sa vám naozaj poďakujú. Na výber vhodnej obuvi myslite aj pri športovaní. Kvalitná športová obuv má totiž veľký vplyv na to, ako vaše telo zareaguje na danú športovú aktivitu. Tenisky by mali mať odvetrávanie a priedušnú membránu, odpruženú stielku a najmä správnu veľkosť a tvar, aby vás nikde netlačili. Po každom cvičení venujte chodidlám krátku masáž s chladivým gélom či krémom. 

 

Doprajte svojim chodidlám zdravý a pohodlný krok

 

Autor: Nadmerka
Foto: Freepick, Shutterstock

Značka: ponožky